Wystawę plakatów w trzech odsłonach przygotowano na 110. urodziny Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Pierwszy wernisaż miał się odbyć w połowie kwietnia, co uniemożliwiła epidemia. Ekspozycja będzie jednak gotowa z chwilą otwarcia muzeów dla zwiedzających.
Jak poinformował we wtorek dział promocji i wydawnictw bytomskiej placówki, wystawę będzie można oglądać do końca roku w budynku przy ul. W. Korfantego 34.
We wtorek mija dokładnie 110 lat od chwili, gdy 12 maja 1910 roku zwołano zebranie założycielskie Bytomskiego Towarzystwa Muzealno-Historycznego w małej sali Teatru i Domu Koncertowego przy Gymnasialstrasse (obecnie ul. Moniuszki). Wzięło w nim udział około 60 osób. Prowadził je ks. Emanuel Buchwald, a po wykładzie Wilhelma Immerwahra o historii Bytomia w XIV wieku i po zapoznaniu uczestników z celami Towarzystwa Historyczno-Muzealnego doszło do jego ukonstytuowania.
Honorowym przewodniczącym został bytomski nadprezydent Georg Brüning, pierwszym przewodniczącym - wywodzący się z Krapkowic ks. E. Buchwald, a jego zastępcą (zwany też drugim przewodniczącym) - dyrektor kopalni Otto Lück, sekretarzami - starszy nauczyciel wyższej szkoły realnej, ksiądz z kościoła św. Trójcy, wywodzący się z Katowic, autor kilku publikacji Viktor Durynek i Wilhelm Immerwahr, zarządcą muzeum - Hans Bimler, a skarbnikiem - Simon Macha.
Zostali oni upoważnieni przez uczestników zebrania do wyboru pozostałych członków zarządu, w którym - zgodnie z ich wolą - mieli się znaleźć przedstawiciele różnych zawodów i grup społecznych, w tym także jedna kobieta. Statut towarzystwa stawiał przed jego władzami i członkami dwa zadania: budzenie zainteresowania dla historii miasta Bytom i jego okolic oraz gromadzenie rzeczy dawnych, zabytków przyrody, przedmiotów, dzieł sztuki i przemysłu, dokumentów i książek związanych z Górnym Śląskiem, a szczególnie z miastem Bytom, przechowywanie ich i udostępnianie w powstającym bytomskim muzeum.
Siedziba placówki zmieniała się wielokrotnie, nim w latach 1929–1930 zbudowano nowy gmach muzeum według projektu A. Stütza i H. Hettlera. Z powodu światowego kryzysu ekonomicznego budynek zrealizowano tylko w połowie, druga część nigdy nie została wzniesiona. Zbiory przeniesiono w 1931 r. do nowej siedziby, a oficjalne otwarcie Górnośląskiego Muzeum Krajowego (Oberschlesisches Landesmuseum) w niemieckim wówczas Bytomiu nastąpiło 24 października 1932 roku.
Obecnie w Muzeum Górnośląskim funkcjonuje pięć działów merytorycznych: Archeologii, Etnografii, Historii, Przyrody i Sztuki oraz działy pomocnicze. Muzeum posiada także specjalistyczną bibliotekę, w której zgromadzono około 61 tys. woluminów, zaś łączna liczba zbiorów to ok. 1,5 mln obiektów, co stanowi jedną z największych w Polsce kolekcji muzealnych.
Muzeum zajmuje obecnie dwa budynki: wzniesiony w latach 1929–1930 dwuskrzydłowy gmach główny, mieszczący sale wystaw, magazyny, pracownie i biura oraz budynek byłego starostwa powiatu bytomskiego, pochodzący z lat 1897–1899 i zaprojektowany przez Waltera Kerna ze Stegliz koło Berlina. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ dki/