Przedmioty osobiste papieża Jana Pawła II z różnych okresów jego posługi, a także dary otrzymane od wiernych znalazły się na wystawie w Muzeum Archidiecezji Krakowskiej, której wernisaż odbył się w czwartek.
Ks. Jacek Kurzydło, dyrektor muzeum archidiecezjalnego w Krakowie, w którym zaprezentowano wystawę pt. "Pasterz" przypomniał, że jej wernisaż odbywa się w roku, w którym świętowane jest stulecie urodzin papieża.
"Karol Wojtyła jako ksiądz, biskup, arcybiskup i w końcu kardynał mieszkał w tym domu przez 17 lat. Oczekiwane jest zatem, aby wymowna rocznica stulecia jego urodzin obchodzona była w tym miejscu w sposób szczególny, wręcz rodzinny" - ocenił Kurzydło. Dodał, że "ekspozycja jest próbą przybliżenia najważniejszych wartości, którymi w życiu i posłudze kapłańskiej kierował się Karol Wojtyła, oraz najistotniejszych dla niego spraw".
Z kolei metropolita senior kard. Stanisław Dziwisz wskazywał na przywiązanie Jana Pawła II do tego miejsca - domu, w którym "było mu dobrze, bo wszyscy mieli tu łatwy dostęp do niego". W jego ocenie, okres, który Wojtyła spędził w Krakowie nie jest tak dobrze opisany jak czas jego pontyfikatu, dlatego ekspozycja ta jest potrzebna. "Ta wystawa jest bardzo dobrze przygotowana i odpowiada tytułowi: +Pasterz+. Św. Jan Paweł II był wyjątkowym pasterzem Archidiecezji Krakowskiej, a potem Kościoła powszechnego" - mówił.
Na wystawie znalazły się przedmioty osobiste Wojtyły z różnych okresów jego posługi, a także dary otrzymane od wiernych. Wśród eksponatów znalazły się m.in. stolik, fotel i klęcznik z kaplicy Arcybiskupów Krakowskich, stroje papieża, rękawiczki i pończochy liturgiczne. Z kolei korytarz przed salą wystawową ozdobiły prace plastyczne, wykonane przez dzieci z różnych krajów, co przypominać ma o znaczeniu nauk papieża dla najmłodszych pokoleń.(PAP)
nak/ itm/