Kolejne drzewa owocowe zostały posadzone w poniedziałek na terenie województwa łódzkiego. Dwa mini sady powstały w Nieborowie i Dzierzgowie. Drzewka posadzono w ramach projektu „Owoce pamięci”, który realizuje Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
Projekt polega na sadzeniu drzew owocowych w różnych miejscach regionu łódzkiego w celu odtworzenia części zanikających sadów tradycyjnych i alei drzew owocowych. Upowszechnić to ma wiedzę o ich znaczeniu. Jednocześnie miejsca te mają przypominać o Janie Pawle II. Zdaniem autorów projektu, powstające w przestrzeni publicznej sady i aleje tradycyjnych drzew owocowych będą też naturalnymi pomnikami pamięci o papieżu Polaku, który często podkreślał rolę tradycji i tożsamości w życiu człowieka.
Kolejne drzewa owocowe zostały posadzone w Nieborowie i Dzierzgowie na terenie powiatu łowickiego.
"Zakładamy kolejny sad, tym razem na terenie powiatu łowickiego. Jest to pamiątka setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. (...) Sadzimy stare tradycyjne odmiany drzew, które będą przynosiły owoce. Jest to też szczególna forma pamięci o Ojcu Świętym, który mówił także o ciężkiej pracy rolników" – powiedział członek zarządu województwa łódzkiego Andrzej Górczyński, który wziął udział w sadzeniu drzewek.
Projekt "Owoce pamięci" powstał również w celu podkreślenia przyrodniczego dziedzictwa sadów tradycyjnych oraz ich znaczenia dla zdrowia. Zdaniem pomysłodawców, z pomocą projektu możliwe jest odtworzenie w regionie łódzkim części zanikających sadów tradycyjnych i alei oraz upowszechnienie wiedzy o ich znaczeniu. W poniedziałek posadzono odmiany jabłoni, gruszy, wiśni i pigwy.
"Drzewa, przez cały rok, sadzone będą przy urzędach, szkołach, parafiach, OSP, zawsze w miejscach, w których znajdą się osoby, które zadbają o nasze posadzone sady" – powiedziała zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Katarzyna Krakowska. Zwróciła uwagę, że sady będą stanowiły też źródło nowych sadzonek, bo - jak wyjaśniła - drzewko owocowe nie rośnie z pestki. "Jest to bardzo ważne, bo drzew, w tym także owocowych brakuje wszędzie. Łódzkie, na szczęście jest takim obszarem, gdzie można jeszcze znaleźć stare sady" – dodała.
Jak poinformował Urząd Marszałkowski, do tej pory owoce pamięci zostały posadzone w Zgierzu i Tumie. Wyniki działań inwentaryzacyjnych i promocyjnych oraz jego przyrodniczy efekt zostaną zaprezentowane na konferencji podsumowującej projekt późną jesienią 2020 roku. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ aj/