„Iwona, księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza to pierwszy spektakl na który, po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, zaprosi widzów Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Premiera sztuki zaplanowana jest na sobotni wieczór.
Jak przypomniała Monika Midura, sekretarz literacki rzeszowskiego teatru, ten pierwszy, napisany jeszcze przed wojną dramat Gombrowicza, wcześniej gościł na scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej prawie 20 lat temu.
Dodała, że „Iwona, księżniczka Burgunda”, w której komedia przenika się z tragedią, opowiada o fikcyjnej rodzinie królewskiej, której spokój i megalomania zostają zburzone przez pojawienie się dziewczyny o imieniu Iwona.
„Przerażona i zalękniona w sobie tajemnicza bohaterka doprowadza do dekonstrukcji i zrujnowania nadętej i zakłamanej struktury dworu. Dworu jako rodziny, która odsłaniając swoje wstydliwe tajemnice i sekrety, o mały włos nie doprowadza samej siebie do katastrofy i upadku. Gombrowicz daje zapis mechanizmów i społecznych konwenansów, a przede wszystkim próbuje przedstawić sytuację człowieka uwikłanego w kontakty z innymi” – zaznaczyła Midura.
Reżyserem spektaklu jest Waldemar Śmigasiewicz, który dramaty i prozę Gombrowicza przenosił na scenę kilkadziesiąt razy w kraju i za granicą. W spektaklu wystąpią aktorzy z rzeszowskiej „Siemaszki”.
Premiera „Iwony, księżniczki Burgunda” będzie połączona z uroczystymi obchodami 59. Międzynarodowego Dnia Teatru, które - ze względu na czasowe zawieszenie działalności instytucji kultury - nie mogły odbyć się w zaplanowanym wcześniej terminie.
Podczas gali po raz pierwszy wręczone zostaną WANDY’20 – nagrody dla ulubionej aktorki, ulubionego aktora oraz ulubionego spektaklu. O tym, kto je otrzyma zdecydowali widzowie w internetowym głosowaniu.
Ponadto pracownicy rzeszowskiej sceny odbiorą też nagrody przyznane przez marszałka województwa podkarpackiego, prezydenta Rzeszowa oraz dyrektora teatru.
Midura zauważyła, że w tym roku Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie wyjątkowo nie zakończył sezonu artystycznego w czerwcu, i zaprasza w wakacyjne weekendy. Będzie można zobaczyć oprócz „Iwony, księżniczki Burgunda”, także m.in. spektakl poświęcony legendarnemu bardowi z Kanady spektakl pt. „Tańcz mnie. Cohen”.
Zaś z myślą o najmłodszych w sierpniu na scenę powróci Koziołek Matołek – postać stworzona przed laty przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Teatr przygotowuje również zaplanowany na koniec sierpnia II Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – Wschód Sztuki, podczas którego w Rzeszowie zaprezentują się artyści z Polski, Rumunii, Litwy i Ukrainy.
Z uwagi na pandemię koronowirusa wszystkie wydarzenia teatralne będą odbywały się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Zasady dostępne są na stronie teatru. (PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ pat/