Dwadzieścia filmów zostało zakwalifikowanych do Konkursu Głównego, a szesnaście do konkursu HYDE PARK, organizowanych w ramach Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato, które w sierpniu odbędą się w Radomiu.
Jak poinformował główny organizator radomskiego festiwalu Stowarzyszenie FILMFORUM, do tegorocznych konkursów zgłoszono 175 filmów, w tym 142 do Konkursu Głównego, a 33 do Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK.
Konkurs Główny skierowany jest do zawodowych filmowców, studentów i absolwentów szkół artystycznych oraz artystów tworzących poza głównym obiegiem produkcji i dystrybucji audiowizualnej. Komisja selekcyjna zakwalifikowała do tego konkursu dwadzieścia filmów.
Znalazło się wśród nich osiem filmów fabularnych, osiem dokumentów i cztery animacje. Dziewięć z nich wyreżyserowały kobiety, a jedenaście – mężczyźni. Sześć filmów wyprodukowało Studio Munka-SFP, trzy - Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, po dwa - Warszawska Szkoła Filmowa, Szkoła Filmowa w Łodzi oraz Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, po jednym - Kijora Film, Fundacja Szkoła Wajdy i Krakowska Szkoła Filmowa. Dwie z zakwalifikowanych produkcji to filmy niezależne wyprodukowane przez ich twórców.
W Konkursie Głównym, obok filmów o tematyce społecznej, podejmujących takie tematy jak alkoholizm, przedwczesna ciąża, imigracja, hejt, podziały polityczne we współczesnej Polsce, obojętność wobec drugiego człowieka, znalazło się też kino poruszające tematy egzystencjalne, poszukujące odpowiedzi na pytania: jakie są nasze dzisiejsze relacje rodzinne czy dlaczego jesteśmy samotni? Wśród wybranych filmów znalazły się też obrazy o trudnej, do dziś nierozliczonej, historii Polski powojennej, czy biografia nietuzinkowego artysty Zbigniewa Blukacza.
Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK – jest z kolei promocją dokonań początkujących filmowców oraz prezentacją filmów krótkometrażowych, które nie mieszczą się w standardowej klasyfikacji gatunkowej. Do konkursu wybrano 16 filmów. Wiele z nich dotyka problematyki pandemicznej.
"Charakter tego konkursu daje zielone światło bardzo często filmom pogodnym, spontanicznym, nieco zwariowanym. Zatem nawet tak ważki temat jak lockdown znajduje swoje humorystyczne odzwierciedlenie” - stwierdził koordynator HYDE PARK Michał Grosiak.
13. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato odbędą się w dniach 9–15 sierpnia w Radomiu. Zwycięzca Konkursu Głównego otrzyma Złotego Łucznika - Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia. Nagrodę Specjalną w konkursie ufunduje też Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, a wyróżnienie za film o szczególnych walorach społecznych przyzna współorganizator festiwalu - Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu.
Filmy zakwalifikowane do Konkursu Głównego mają szansę otrzymać również nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego.
W Konkursie Filmów Odrzutowych tradycyjnie nagrodę główną przyzna publiczność.
Radomskiemu festiwalowi towarzyszą warsztaty, otwarte projekcje filmowe, imprezy plenerowe, panele dyskusyjne i spotkania z filmowcami. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie FILMFORUM.
Kameralne Lato jest jedynym festiwalem filmowym w Polsce organizowanym w ścisłej współpracy z polskimi służbami mundurowymi, w tym przede wszystkim z Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ drag/