Z udziałem pieszych pielgrzymów, m.in. z Poznania i Piotrkowa Trybunalskiego, w czwartek na Jasnej Górze odbędą się uroczystości święta Matki Bożej Szkaplerznej. Tradycyjnie lipcowe święto to pierwszy tzw. szczyt pielgrzymkowy w sanktuarium. Kolejne będą w sierpniu.
"Na jasnogórskie uroczystości odpustowe co roku przybywają piesze pielgrzymki. Pomimo pandemii nie zabraknie ich również w tym roku, chociaż samo pielgrzymowanie przebiega w innej formie niż zazwyczaj" – poinformowało we wtorek biuro prasowej Jasnej Góry.
Serię pieszych pielgrzymek zmierzających do jasnogórskiego sanktuarium na odpust Matki Bożej Szkaplerznej rozpoczęła w minioną niedzielę piesza pielgrzymka rolników diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. We wtorek przybyła 151. piesza pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego.
W środę, w przeddzień odpustu, do sanktuarium dotrą: 86. piesza pielgrzymka poznańska i 40. piesza pielgrzymka przemyska. Na jasnogórską modlitwę przybędą także mniejsze grupy pątnicze z ziemi częstochowskiej i łódzkiej, m.in. z Gorzkowic, Rozprzy, Kamieńska, Trzemeśni i z Nowego Lasu.
W uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej też Matką Bożą z Góry Karmel, przed południem na jasnogórskim szczycie odprawiona zostanie suma odpustowa. W mszy wezmą udział piesi pątnicy, ale do wspólnej modlitwy zaproszeni są także mieszkańcy archidiecezji częstochowskiej oraz wszyscy pielgrzymi indywidualni.
W programie uroczystości zaplanowano także nieszpory i nabożeństwo tzw. klęczek w kaplicy Matki Bożej. Klęczki to śpiewana modlitwa w postawie klęczącej, wyrażająca błaganie połączone z uwielbieniem. Jest gestem adoracji, od wieków pielęgnowanym przez paulinów – gospodarzy częstochowskiego sanktuarium. Uroczystości zakończy wieczorna modlitwa Apelu Jasnogórskiego.
W minionych latach przed świętem Matki Bożej Szkaplerznej na Jasną Górę przybywało w pieszych pielgrzymkach po kilka tysięcy osób, głównie z archidiecezji poznańskiej i przemyskiej i z Piotrkowa Trybunalskiego – co roku był to pierwszy wakacyjny "szczyt pielgrzymkowy" na Jasnej Górze. W tym roku, w związku z epidemią i zmianą formuły wielu pielgrzymek, spodziewana jest mniejsza frekwencja.
Historia święta Matki Bożej Szkaplerznej sięga 1251 r., kiedy ówczesnemu przełożonemu karmelitów bł. Szymonowi Stockowi Matka Boska w objawieniu miała zalecić noszenie szkaplerza na znak swojej opieki – obiecując, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Święto to dla Kościoła zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 r.
Szkaplerz to długi prostokątny płat sukna z otworem na głowę, nakładany na zakonny habit. Osoby świeckie mogą nosić szkaplerz mniejszego rozmiaru, możliwy do noszenia pod ubraniem, lub medalik szkaplerzny z wizerunkiem Najświętszego Serca Jezusa z jednej strony, a z drugiej – z wizerunkiem Matki Bożej.
Noszenie szkaplerza, podobnie jak noszenie medalika szkaplerznego, oznacza symboliczne oddanie się Matce Bożej. Współcześnie w świecie działają dwa karmelitańskie zgromadzenia męskie: zakon karmelitów i zakon karmelitów bosych, siostry karmelitanki bose i świecki karmel terezjański.
Wzmożenie ruchu pielgrzymkowego spodziewane jest w Częstochowie tradycyjnie w sierpniu – 15 sierpnia pielgrzymi biorą udział w uroczystościach święta Wniebowzięcia NMP. W minionych latach w ciągu dwóch dni poprzedzających to święto na Jasną Górę docierało ponad 40 tys. pieszych pielgrzymów. Kolejnym dniem szczytu jest 25 sierpnia, kiedy do Częstochowy przychodzą pielgrzymki przed obchodzonym 26 sierpnia świętem Matki Bożej Częstochowskiej.(PAP)
Autor: Marek Błoński
mab/ joz/