W setną rocznicę Cudu nad Wisłą, w cyklu wydarzeń zaplanowanych przez magistrat, łodzianie będą mogli poczuć klimat lat 20. XX wieku i poznać pochodzących z Łodzi bohaterów wojny polsko-bolszewickiej, m.in. kryptologa Jana Kowalewskiego, któremu poświęcony jest rok 2020.
W piątek magistrat zaprosi łodzian na wydarzenie "Spacerem po Łodzi 1920", realizowane w ramach Roku Jana Kowalewskiego. Ze względu na panującą pandemię nie będzie to klasyczny spacer w grupie - przy ul. Piotrkowskiej w godzinach 13-17 odbywać się będą 5-minutowe wystąpienia pod adresami związanymi z historią Bitwy Warszawskiej, życiem Jana Kowalewskiego i Łodzią w latach 20. Ubrani w stroje z epoki narratorzy czekać będą na mieszkańców pod numerami 132, 67 i 37.
"Piotrkowska 132 to kamienica z tablicą poświęconą Kowalewskiemu, miejsce w którym spędził swoje dzieciństwo. Opowiemy tam o zasługach kryptologa podczas wojny polsko-bolszewickiej, o jego łódzkich losach. Będziemy także pod numerem 67 przy dawnym kinie Polonia, czyli przedwojennym kinem Casino, gdzie opowiemy o zwyczajach i tradycjach dawnej Łodzi, o tym, czym nasze miasto żyło sto lat temu; o modzie, rozrywkach, kulturze" - wyjaśniła Katarzyna Zielińska z Biura Komunikacji Społecznej i Dziedzictwa Łodzi podczas konferencji w środę.
Pod kolejnym adresem - Piotrkowska 37 przy pomniku lampiarza - popłynie opowieść o codzienności mniej zamożnych ówczesnych łodzian. Dowiemy się, jak wyglądała praca robotników w fabryce, ich pensje, warunki mieszkaniowe.
Kolejne atrakcje przygotowało Muzeum Tradycji Niepodległościowych, którego pracownicy będą czekać na zwiedzających w trzech punktach miasta.
"Zaczynamy już w czwartek o godz. 18.30 - w naszej siedzibie przy ul. Gdańskiej odbędzie się wernisaż wystawy +Szyfry Wojny. Jan Kowalewski - nieznany bohater 1920 roku+, która w piątek stanie się jednym z przystanków historycznego spaceru po Łodzi. Z kolei o godz. 19.15 na dziedzińcu muzeum mamy zaplanowaną premierę słuchowiska +Zagadka Jana K.+ przygotowanego specjalnie na tę okazję według scenariusza Łukasza Orbitowskiego. Aby wziąć w niej udział należy zapisać się w sekretariacie" - poinformował dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Jacek Wawrzynkiewicz.
Muzeum jest również organizatorem Pokoju Zagadek, który stanie w Pasażu Schillera. W pokoju-namiocie każdy będzie mógł wcielić się w postać wielkiego kryptologa Jana Kowalewskiego – łamać szyfry i rozwiązywać zagadki kryptologiczne. Z kolei w Pasażu Rubinsteina muzealnicy otworzą wystawę "Łodzianie dla Niepodległej", pokazującą łódzką drogę do niepodległości (1914-20) i łódzkich bohaterów tamtych czasów.
"Dzięki współpracy z Muzeum i Urzędem Miasta Łodzi stworzyliśmy na tym bogatym szlaku wędrówki śladami wojny polsko-bolszewickiej punkt +Fortepiany Wolności+. Wybitny pianista Aleksander Dębicz o godz. 18 w piątek zagra w Pasażu Rubinsteina utwory, które w pewien sposób +opowiedzą+ tamte czasy. Usłyszymy utwory kompozytorów awangardy rosyjskiej, z drugiej strony mazurki Szymanowskiego i z pewnością pieśni legionowe" - wyjaśnił Maciej Werk z Fundacji Art Industry.
Jak dodał, w ramach obchodów w Radio Łódź o godz. 6. w piątek wyemitowana zostanie audycja opowiadająca o muzyce lat 20.
Poza tym na rynku Manufaktury będzie można obejrzeć wystawę przygotowaną przez Archiwum Państwowe w Łodzi, na którą złożą się charakterystyczne, propagandowe plakaty z 1920 r. zachęcające do wystąpienia przeciwko "czerwonemu najeźdźcy".
Pasjonaci militariów znajdą coś dla siebie w piątek i sobotę w godz. 10-18 w siedzibie Łódzkiego Centrum Wydarzeń przy ul. Piotrkowskiej 87. Będzie to wystawa ze zbiorów umundurowania i sprzętu działającego w Łodzi Klubu Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych "Czerwone Berety" oraz Muzeum Żołnierza Polskiego w Dmosinie. Atrakcji dostarczy także Szwadron Kolarzy im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich z Ozorkowa - rekonstruktorzy, odtwarzający wojskowe odziały rowerowe, którzy kontynuują tradycje pułku wsławionego udziałem w bitwie pod Rokitną w 1915 roku.
Więcej informacji o łódzkich obchodach rocznicy Cudu nad Wisłą znaleźć można na stronie www.lodz.pl/1920. (PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ pat/