Gotycki obraz Sacra Conversazione z kościoła św. Marcina w Pisarzowicach zostanie poddany restauracji i konserwacji. Prace potrwają ok. 2 lat – poinformowały w czwartek służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej.
„Żmudna konserwacja potrwa najprawdopodobniej prawie dwa lata. Na ten czas w ołtarzu został umieszczony obraz Matki Boskiej w XVIII-w. sukience wotywnej” – poinformował cytowany w komunikacie ks. dr Szymon Tracz, konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej.
Pisarzowicka parafia podała, że obraz Sacra Conversazione uznać można za dzieło późnogotyckie z początku XVI w. z kręgu krakowskiego. „Na podstawie ścisłych analogii formalnych typu głowy, rysów twarzy, stylizacji włosów Madonny, kształtu i sposobu malowania rąk o wydłużonych palcach z charakterystycznie lekko podgiętym kciukiem, związać można omawiany obraz z kręgiem warsztatowych dzieł Mistrza Rodziny Maryi” – wskazano.
Na obrazie w obrębie tradycyjnego gotyckiego schematu Sacra Conversazione przedstawiona została centralna postać Maryi z siedzącym na jej prawej ręce Dzieciątkiem. Po prawej stronie Matki Bożej przedstawiono św. Urbana, po lewej św. Marcina z żebrakiem klęczącym u stóp.
Obraz z Pisarzowic był konserwowany pod koniec lat 60. XX w. Wówczas usunięto przemalowania przywracając mu dawny gotycki blask. „Teraz, dzięki najnowszym technologiom, dzieło późnogotyckie Mistrza Rodziny Marii będzie mogło zostać zabezpieczone dla następnych pokoleń” – zapowiedział ks. dr Tracz.
Prace konserwatorskie doszły do skutku dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz wkładu własnego parafii.
Duchowny zaznaczył, że zabytkowy obraz z Pisarzowic to już ostatnie dzieło na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, którą objęły prace konserwatorsko-restauratorskie bezcennych wizerunków oraz wszystkich gotyckich tablic ołtarzowych.
Ks. dr Tracz kilka lat temu zainicjował program, którego celem była konserwacja i restauracja bezcennych wizerunków oraz wszystkich gotyckich tablic ołtarzowych w diecezji.
„Był on możliwy dzięki zrozumieniu ze strony księży proboszczów, finansowego wsparcia ze strony parafian, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także pomocy konserwatorów wojewódzkich – śląskiego i małopolskiego, oraz zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli” – podkreślił duchowny.
W ramach tych działań przeprowadzono konserwację obrazów Matki Boskiej z Rajczy, Czańca i Hecznarowic. Zakończono konserwację wizerunku Matki Boskiej Kończyckiej, zwanej „Madonną z dmuchawcem”. Trwają jeszcze prace przy obrazie Matki Słowa Bożego z kościoła dominikanów w Ustroniu-Hermanicach.
Nowym blaskiem zajaśniała już tablica w typie Sacra Conversazione z warsztatu Marcina Czarnego w Łękawicy. „Ten wyjątkowy artysta namalował cudowny obraz Matki Boskiej Rychwałdzkiej, której konserwację kilka lat temu przeprowadzili ojcowie franciszkanie, oraz tryptyk św. Stanisława z kościoła w Starym Bielsku, odnowiony za sprawą ks. prał. Antoniego Kulawika. W ramach ostatnich działań odnowiono tablicę w typie Sacra Conversazione z Komorowic. W trakcie są prace przy podobnej gotyckiej tablicy z Łękawicy” – wyliczył ks. Tracz.
Diecezjalne służby prasowe podały, że w kolejnym etapie działania konserwatorskie polegały będą na kontynuowaniu lub rozpoczęciu prac zabezpieczających struktury drewnianych kościołów, m.in. w Kaczycach, Lalikach i Ustroniu-Nierodzimiu. Także rzeźby gotyckich Madonn z kościołów objęte zostaną specjalistyczną troską. Jako pierwszą w ub.r. udało się poddać konserwacji XIV-w. Madonnę z kościoła św. Barbary w Bielsku-Białej Mikuszowicach.
Diecezja bielsko-żywiecka powstała w 1992 r. W jej skład wchodzi ponad 200 parafii. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/