Trzy premiery przygotowane przez wrocławski Instytut Grotowskiego w ramach przedsięwzięcia „Teatr na faktach” będzie można od czwartku obejrzeć online.
Premiery będą transmitowane na żywo m.in. na profilu społecznościowym Instytutu Grotowskiego, a następnie nagrania będą dostępne w sieci bezpłatnie przez pół roku – poinformowała PAP rzeczniczka Instytutu Grotowskiego Katarzyna Spychała.
Pierwsza z premier - słuchowisko w reżyserii Doroty Bator zatytułowane "Kiedy jesteś pomiędzy wodą a lwem morskim... uciekaj!" - odbędzie się w piątek. To opowieść o osobach zawodowo zajmujących się opowiadaniem historii i interpretowaniem baśni.
W sobotę widzowie będą mogli zobaczyć spektakl "Kwarantanna" w reżyserii Jakuba Tabisza. "Podstawą do stworzenia scenariusza były tu rozmowy przeprowadzone podczas epidemii. To opowieść o konkretnych ludziach i ich radzeniu sobie, lub nieradzeniu, z zupełnie nową sytuacją, w której się znaleźli" - wskazała rzeczniczka.
Trzecia z premier zostanie zaprezentowana w niedzielę. Będzie to dokumentalny wideoperformanse zatytułowany "Alternatywne życie, czyli traktat o snach" w reżyserii Mateusza Brodowskiego. Scenariusz spektaklu – jak wskazują jego twórcy - "powstał na podstawie wywiadów przeprowadzonych z osobami praktykującymi świadome śnienie, podróże astralne, OBE oraz lubiącymi spać, a także badaczami zajmującymi się tym zjawiskiem od strony psychologicznej".
Celem projektu "Teatr na faktach" jest popularyzacja teatru dokumentalnego wśród wrocławskich widzów oraz młodych twórców teatralnych. Co roku Instytut Grotowskiego przygotowuje kursy dla twórców teatralnych, w trakcie których prezentowane są narzędzia opisywania i przedstawiania rzeczywistości w formie spektaklu dokumentalnego. Podsumowaniem kursów są przeglądy spektakli zrealizowanych przez uczestników. Podczas pierwszej edycji "Teatru na faktach", w sezonie 2018/2019, powstało jedenaście autorskich spektakli, zaprezentowanych podczas dwóch przeglądów.
Od kwietnia 2020 r. na profilu społecznościowym "Teatru na faktach" transmitowany jest magazyn "Dziennik czasów zarazy", który prowadzi Grzegorz Grecas. W maju Instytut Grotowskiego został beneficjentem programu "Kultura w sieci" i dzięki wsparciu finansowemu z Narodowego Centrum Kultury realizuje projekty w internecie.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ dki/