Stołeczny Teatr Lalka ruszył z internetowym cyklem „Legendy warszawskie” w reżyserii Jarosława Kiliana i z muzyką Grzegorza Turnaua. Na stronie internetowej teatru oraz na kanałach Vimeo i Youtube widzowie mogą obejrzeć pierwsze dwa odcinki cyklu.
Jak poinformowała PAP rzecznik prasowa teatru Dominika Druch, od 9 października stołeczny Teatr Lalka "zaprasza na +Legendy Warszawskie+, czyli baśniowe dzieje miasta w reżyserii Jarosława Kiliana z muzyką Grzegorza Turnaua".
"Będzie to cykl 7 najpiękniejszych legend warszawskich, a zaczynamy od +Złotej kaczki+ i +Kościoła Panny Marii+. Kolejne zestawy zostaną zaprezentowane na deskach naszego Teatru w listopadzie" - napisała.
"Warszawa to miasto legend! Któż nie słyszał o straszliwym Bazyliszku, który czyhał w piwnicy na Starym Mieście albo o złotej kaczce? Któż nie zna cudownej syreny, która wciąż mieszka w Wiśle? Teatr Lalka zaprasza na cykl siedmiu najpiękniejszych warszawskich legend w wersji internetowej" - czytamy na stronie teatru.
Jak wyjaśniono, "aktorzy, ożywiając lalki - przedmioty codziennego użytku - przypomną nasycone cudownością opowieści po części prawdziwe, po części zmyślone".
Przypomniano, że ich autor, Artur Oppman, "dzięki prostocie i melodyjności języka uczynił bajkę dla dzieci swoistym dziełem sztuki". "Rodzime i bliskie sercu baśnie napisane są piękną polszczyzną. Pomogą dzieciom z klas podstawowych i ich nauczycielom zachwycić się językiem i sposobem narracji" - dodano
Na cykl "Legendy warszawskie" Artura Oppmana ("Or-ota") składają się opowieści "Syrena", "Kościół Panny Marii", "Bazyliszek", "Chrystus Cudowny u Fary", "Zbójcy", "Biała dama" i "Złota kaczka"). Autorami adaptacji są Jarosław Kilian i Aleksandra Rembowska. Scenografię i lalki zaprojektowała Martyna Kander. Twórcą muzyki i opracowania muzycznego jest Grzegorz Turnau. Realizacja obrazu - Ewa Krasucka. Zdjęcia Magdalena Bojdo, Jerzy Piotrkiewicz-Błazik i Ewa Polska. Za realizację dźwięku odpowiada Przemysław Kisiel.
Występują: Bartosz Budny, Rafał Derkacz, Beata Duda-Perzyna, Grzegorz Feluś, Aneta Harasimczuk, Roman Holc, Aneta Jucejko-Pałęcka, Agnieszka Mazurek, Tomasz Mazurek, Wojciech Pałęcki, Andrzej Perzyna, Mirosława Płońska-Bartsch, Anna Porusiło-Dużyńska, Olga Ryl-Krystianowska, Wojciech Słupiński i Piotr Tworek.
Cykl dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/