Czeski Instytut Badania Reżimów Totalitarnych (USTR) uhonorował nagrodą polską Fundację Ośrodka KARTA. Przyznano także nagrody chińskiemu działaczowi z Hongkongu, krymskiej Tatarce, słowackiej sygnatariuszce Karty 77 oraz dwóm czeskim działaczom emigracyjnym.
Fundacja Ośrodka KARTA otrzymała nagrodę w kategorii za niezwykły wkład w refleksję nad historią najnowszą.
Przedstawiając laureata na swoich stronach internetowych, USTR podkreślił, że Ośrodek pierwotnie powstał jako stowarzyszenie związane z pismem „Karta” wydawanym w Warszawie w czasie stanu wojennego w latach 1981-1983
Po upadku komunizmu celem Ośrodka Karta stało się „promowanie i wzmacnianie tolerancji i demokracji”. Według USTR jest on jednym z głównych propagatorów historii XX wieku w Polsce. Archiwum Wschodnie Ośrodka zarządza największą na świecie kolekcją literatury samizdatowej.
USTR przyznaje od 12 lat nagrodę „Za wolność, demokrację i ludzkie prawa” w trzech kategoriach: za postawę w latach okupacji hitlerowskiej i dyktatury komunistycznej, za nadzwyczajny wkład w refleksję nad współczesną historią oraz za działania w obronie zasad demokracji, wolności i praw człowieka.
W związku z pandemią i ograniczeniami epidemicznymi wręczenie nagród za 2020 rok zostało odwołane. Mają zostać wręczone w przyszłym roku.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
ptg/ jo/ kgod/