Spektakl TR Warszawa „Woyzeck” w reż. Grzegorza Jaremki znalazł się w programie 10. Festiwalu Fast Forward, organizowanego online przez Staatsschauspiel Dresden – podaje rzeczniczka prasowa TR Warszawa Kaja Stępkowska.
"14 listopada o godz. 20 na stronie internetowej Festiwalu Fast Forward (https://www.fastforw.art/start?lang=en) zaprezentowana zostanie rejestracja spektaklu +Woyzeck+ w reżyserii Grzegorza Jaremki. Po pokazie, również na stronie festiwalu, odbędzie się spotkanie na żywo z dramaturgiem spektaklu Marcinem Cecko" - czytamy w przesłanej PAP informacji.
Stępkowska przypomniała, że reżyser przedstawienia Grzegorz Jaremko jest laureatem nagrody Debiut TR za rok 2017.
"Festiwal Fast Forward prezentuje najciekawsze spektakle teatralne z całej Europy, z naciskiem na poszukiwania nowego języka teatralnego. W ramach odbywającego się online 10. Festiwal Fast Forward odbędą się zarówno pokazy rejestracji spektakl, jak i nowe formy performatywne i projekty audio, przygotowane z myślą o sieci" - napisała Stępkowska.
Wyjaśniła, że w programie festiwalu, obok spektaklu "Woyzeck" z TR Warszawa, "znalazły się wydarzenia z Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec i Węgier".
Więcej informacji o festiwalu i jego programie znaleźć można na stronie: https://www.fastforw.art/start?lang=en.
Jak przypomniano, "Woyzeck" w reż. Grzegorza Jaremki to spektakl inspirowany niedokończonym dramatem Georga Buechnera.
"Fabuła niemieckiego dramatu osnuta jest wokół prawdziwej historii młodego mordercy z Lipska, ukazanego z niezwykłym współczuciem jako ofiarę okrutnego, bezdusznego społeczeństwa, które depcze każdego, kto nie pasuje do jego norm" - czytamy w informacji o spektaklu.
Podkreślono, że Grzegorz Jaremko wraz z Marcinem Cecko i zespołem "wydobył z rewolucyjnego tekstu Buechnera w przekładzie Sławy Lisieckiej temat kształtowania się męskiej tożsamości".
"W spektaklu mężczyźni otaczający głównego bohatera to kumple z podwórka, garażowy band. Dramatyczny konflikt nie polega na zderzeniu klas społecznych, ale na konfrontacji różnych sposobów kształtowania, testowania i wyrażania swojej męskości. W tej opowieści o dojrzewaniu energia macho zderza się z męskością miękką, sensualną i rozmytą. Wstyd i lęk inicjacji głównego bohatera znajdują ujście w świecie wirtualnym, gdzie Woyzeck eksperymentuje ze swoim ciałem i wizerunkiem" - napisano o przedstawieniu.
Jak wyjaśniono, "kiedy wirtualne eksperymenty nie przynoszą wyzwolenia, dochodzi do realnej zbrodni". "Niedokończona sztuka Buechnera staje się więc pretekstem do postawienia pytań o współczesną męską tożsamość" - podkreślono.
Dramaturgiem przedstawienia jest Marcin Cecko. Scenografię zaprojektowała Natalia Giza, a kostiumy - Rafał Domagała. Autorami koncepcji świateł i wideo są Marek Kozakiewicz i Adam Lipiński. Muzykę skomponował Bartosz Dziadosz.
Występują: Jan Dravnel, Mateusz Górski, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Paweł Smagała i Tomasz Tyndyk.
Spektakl powstał dzięki wsparciu Fundacji im. Danuty Szaflarskiej. Jego premiera odbyła się 10 maja 2019 r. na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/