Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku (Mazowieckie) została oświetlona na czerwono w solidarności z prześladowanymi chrześcijanami na całym świecie. Akcję #RedWeek podjęto w wielu państwach z inicjatywy Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie - podała płocka kuria.
Położona na nadwiślańskim Wzgórzu Tumskim w Płocku bazylika została wybudowana przez biskupa Aleksandra z Malonne w latach 1130-44. Jest jedną z pięciu najstarszych katedr w kraju i jedną z trzech, gdzie spoczywają dawni władcy Polski. To jednocześnie największa nekropolia Piastów.
"Bazylika katedralna płocka jest jednym z sakralnych obiektów, które w ramach akcji #RedWeek zostały oświetlone na czerwono, w duchu solidarności z prześladowanymi chrześcijanami" – przekazała w sobotę Płocka Kuria Diecezjalna. Jak wyjaśniono w informacji, akcja #RedWeek jest wyrazem solidarności z prześladowanymi chrześcijanami na całym świecie, a w jej ramach kościoły, zabytkowe budynki i pomniki zostają oświetlone na czerwono.
"To inicjatywa Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie" – podkreślono w komunikacie diecezji płockiej. Wskazano w nim, że według szacunków, ok. 250 mln chrześcijan na świecie nie może swobodnie praktykować swojej wiary, a nawet doświadcza z tego powodu prześladowań czy wręcz jest zabijanych.
"Podświetliliśmy na czerwono główne wejście do katedry. Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na problem prześladowania chrześcijan. Mamy nadzieję, że dzięki akcji #RedWeek coraz więcej osób będzie świadomych, jakich dramatów doświadczają chrześcijanie na świecie" – powiedział ks. kanonik Stefan Cegłowski, proboszcz płockiej parafii katedralnej, cytowany w informacji diecezji.
Płocka Kuria Diecezjalna zwróciła uwagę, że chrześcijanie są najbardziej prześladowani w Azji i w Afryce, ale do różnych form ich prześladowania i stygmatyzowania coraz częściej dochodzi też w krajach europejskich. "Ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, powiedział, że akcja #RedWeek na zwrócić uwagę świata na ten poważny problem. Ma też zwiększyć świadomość o prześladowanym Kościele na świecie i zachęcić do wspierania wyznawców Chrystusa materialnie i duchowo" - przekazano w informacji.
Jak podała w diecezja płocka, w ramach akcji #Red Week na świecie podświetlono na czerwono niemal sto katedr, setki kościołów i budynków, a wśród nich są m.in. obiekty sakralne i zabytkowe w największych miastach Europy. "W tym gronie znalazła się też bazylika katedralna w Płocku, zgodnie z decyzją biskupa płockiego Piotra Libery" – zaznaczono w komunikacie.
Płocka Kuria Diecezjalna wyjaśniła, że w przypadku tamtejszej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny czerwień na głównym wejściu jest widoczna w od zmroku do późnych godzin nocnych, a także we wczesnych godzinach porannych – będzie tak do niedzieli, 22 listopada.
W zabytkowej bazylice na nadwiślańskim Wzgórzu Tumskim w Płocku spoczywają średniowieczni książęta: Władysław I Herman oraz jego syn Bolesław III Krzywousty, za których panowania Płock był stolicą Polski. Pochowanych jest również 14 książąt mazowieckich, w tym Bolesław IV Kędzierzawy i Konrad I Mazowiecki. Znajdują się tam również szczątki księżniczki Gaudemundy-Zofii, córki Wielkiego Księcia Litwy Trojdena, żony Bolesława II Mazowieckiego.
Wzniesiona w stylu romańskim płocka katedra od chwili konsekracji była przez wieki wielokrotnie przebudowywana - np. na przełomie XIII i XIV wieku dobudowano gotyckie wieże, a w XVI wieku renesansową kopułę na skrzyżowaniu naw. Ostatnia przebudowa świątyni, dokonana według projektu znanego architekta Stefana Szyllera, miała miejsce w latach 1903-1915. Z granitowych kamieni odbudowano wtedy m.in. dolne partie murów, górne części zrekonstruowano z nowej cegły, a w miejscu drewnianego chóru wzniesiono nowy, murowany.
W 1910 r. papież Pius X wyróżnił płocką katedrę tytułem Bazyliki Mniejszej - jest to godność nadawana kościołom, które w szczególny sposób wyróżniają się wartością zabytkową, liturgiczną i duszpasterską oraz są celem licznych pielgrzymek. Od wielu lat w bazylice prowadzone są prace konserwatorskie. (PAP)
mb/ robs/