Spotykamy się, bo chcemy poczuć bliskość polskości, Polska jest dla nas interesująca – podkreśliła w środę w rozmowie z PAP Maryna Horbacz, szefowa Stowarzyszenia Kultury Polskiej w Kramatorsku w Donbasie na wschodzie Ukrainy.
Organizacja działa od 1999 roku, a jej głównym celem jest nauka języka polskiego, „możliwość dołączenia do kultury i historii kraju przodków” – wskazała Horbacz. Przy organizacji działa szkółka sobotnio-niedzielna, języka polskiego uczą się i dzieci, i dorośli.
Na spotkania stowarzyszenia przychodzą ludzie, „którzy chcą poczuć bliskość polskości, dla których Polska jest interesująca i są dumni z bycia Polakami lub z tego, że ich przodkowie byli Polakami” – dodała. Obecnie organizacja zrzesza około 40 członków.
Ośrodek odwiedził tego dnia ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, który składa wizytę w Donbasie. „To dla nas nie tylko obowiązek, ale też ogromna przyjemność, by odnajdywać nie tylko na zachodniej Ukrainie, ale też tutaj, polskie organizacje, które chcemy wspierać” – zwrócił się do przedstawicieli stowarzyszenia dyplomata.
Członkini stowarzyszenia Hałyna Cyko opowiedziała PAP, że z Polski byli jej dziadkowie ze strony ojca i matki. „O Polsce dowiadywałam się dużo od mojego dziadka. Uczył polskiego moją mamę, jego bracia zostali w Polsce i pisywali do siebie listy. Uczyłam się polskiego z tych listów” – podkreśliła. Jak dodała rozmówczyni PAP, do listów stryjowie zawsze dodawali opłatek. Języka polskiego uczą się jej dzieci, dwie córki studiują w Polsce – w Lublinie i w Łodzi.
Również w środę ambasador otworzył centrum nauki języka polskiego na Donbaskim Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Słowiańsku.
„Otwarcie centrum świadczy o zainteresowaniu naszą kulturą, naszym nieprostym językiem. Bardzo się z tego cieszymy” – oznajmił Cichocki. Uruchomienie takiej placówki w Słowiańsku na wschodzie kraju to świadectwo tego, że historyczne, współczesne i przyszłe związki polsko-ukraińskie dotyczą całego kraju – dodał.
„To nadzwyczajne wydarzenie, nie tylko dla Słowiańska, ale dla całego regionu, ponieważ to jedyna uczelnia kształcąca pedagogów” – zaznaczył Wałentyn Tarasow, przedstawiciel donieckiej administracji obwodowej.
Rektor uczelni Switłana Omelczenko podziękowała ambasadzie RP za wsparcie przy tworzeniu centrum, a stojąca na jego czele Ołena Kolhan przekazała w rozmowie z PAP, że obecnie języka polskiego jako przedmiotu do wyboru uczą się w centrum studenci czwartego roku. Według niej zainteresowanie nauką języka polskiego jest wysokie. Do uczelni napływa wiele pytań w sprawie tego, czy można podjąć studia o takiej specjalizacji.
Z Kramatorska Natalia Dziurdzińska (PAP)
ndz/ ap/