Każdy z nas ma określoną misję do spełnienia w międzyludzkiej komunikacji i odpowiedzialności za prawdę – napisał przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski abp Wacław Depo.
W związku z publikacją papieskiego orędzia na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w tym roku w Polsce obchodzony będzie 19 września, abp Depo wystosował słowo przekazane PAP przez biuro prasowe episkopatu.
Hierarcha nawiązał w nim do orędzia papieża Franciszka zatytułowanego "Chodź i zobacz. Komunikowanie, jako spotkanie ludzi takimi, jakimi są i gdzie są". Zwrócił uwagę, że "komunikacja wymaga pochylenia się nad człowiekiem, aby przekazać mu prawdę, aby go dźwigać w imię miłości bezinteresownej".
"W obecnym czasie zmagań z epidemią, która zmusza nas do społecznego dystansu, +komunikacja – zdaniem Franciszka – może umożliwić bliskość niezbędną do rozpoznania tego, co jest istotne i do prawdziwego zrozumienia rzeczy" - napisał abp Depo.
Duchowny odniósł się także do stosowanego we współczesnej nauce o mediach pojęcia "komunikacji zapośredniczonej", którym określa się spotkania i komunikowanie się osób za pomocą sieci wirtualnych. Wskazuje na przykład Jezusa, który zaprasza uczniów, by poznali poprzez osobiste doświadczenie bycia z Nim, wspólnego chodzenia.
"Uwierzmy więc na nowo, że każdy z nas mający swoje imię, własną historię i drogę życia, ma określony planem Boga czas życia na ziemi, wbrew zagrożeniom SARS-CoV-2 i określoną misję do spełnienia w międzyludzkiej komunikacji i odpowiedzialności za prawdę" - napisał przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ robs/