W wieku 73 lat, po ciężkiej chorobie, zmarł w Krakowie wybitny historyk sztuki , profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II Kazimierz Kuczman – poinformowały w piątek władze uczelni, z którą był związany od 2009 roku.
"Profesor Kazimierz Kuczman na zawsze zostanie w sercach oraz pamięci wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Papieskiego" - podkreślono w komunikacie.
Prof. Kuczman urodził się 9 lutego 1947 roku w Rzeczycy Okrągłej na Podkarpaciu. Ukończył liceum w Stalowej Woli.
W latach 1965–1970 odbył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ. Pracę magisterską "Portret Stanisława Tęczyńskiego w Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu" napisał pod kierunkiem prof. Jerzego Szablowskiego. W roku 1984 doktoryzował się na UJ.
Po studiach przez klika miesięcy pracował w Biurze Wystaw Artystycznych w Krakowie, a następnie przez kilkadziesiąt lat, aż do przejścia na emeryturę w roku 2012, w Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu, gdzie od roku 1991 kierował działem malarstwa, grafiki i rzeźby. Był współautorem stałych ekspozycji w Zamku na Wawelu i w Pieskowej Skale, znawcą i opiekunem kolekcji Lanckorońskich.
W roku 2005 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w rozwoju muzealnictwa". Brał udział w akcjach inwentaryzacji zabytków Krakowa i na Ukrainie.
Wykładał w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, na Wydziale Turystyki i Rekreacji AWF w Krakowie, w Podyplomowym Studium Muzealnym UJ, w Instytucie Historii Sztuki UJ. W latach 2007–2010 kierował Katedrą Historii Kultury i Sztuki w Instytucie Kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum". Od roku 2009 był zatrudniony w Instytucie Historii Sztuki i Kultury na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII w Krakowie, od roku 2012 na stanowisku profesora nadzwyczajnego, w latach 2012–2016 był dyrektorem tego Instytutu.
Był członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki, a w latach 1985–1989 prezesem jego krakowskiego oddziału.
Był autorem ponad stu pięćdziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych, redaktorem i współredaktorem kilkunastu książek. W sferze jego zainteresowań pozostawały malarstwo polskie XVI-XVIII wieku i malarstwo włoskie epoki renesansu.(PAP)
wos/ aszw/