Kompozycja rzeźbiarska przedstawiająca postacie z animacji Studia Filmów Rysunkowych: szpiega z Krainy Deszczowców Don Pedra de Pommidore w towarzystwie Mypinga, stanie w centrum Bielska-Białej – informuje Agata Wolna z magistratu.
"Kompozycja przedstawiająca kultowego szpiega w towarzystwie Mypinga miejsce dla siebie znajdzie w niewielkiej odległości od Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego Bartłomieja przy ul. 11 Listopada. Wybór miejsca nawiązuje do fabuły powieści i serialu, w których szpieg z charakterystycznym okrzykiem +Carramba!+ niestrudzenie podążał za głównymi bohaterami" – powiedziała Wolna.
Rzeźba będzie gotowa w tym roku. Urzędniczka poinformowała, że samorząd pozyskał dofinansowanie na ten cel.
"Projekt uzyskał wsparcie finansowe w wysokości 28,9 tys. euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 1,7 tys. euro z budżetu państwa. Z własnych funduszy miasto zamierza wydać na przedsięwzięcie do 3,4 tys. euro. Sama rzeźba będzie kosztowała 17,3 tys. euro. Pozostała część dofinansowania zostanie przeznaczona na działania promocyjne" – wskazała Wolna.
Jak dodała, projekt będzie realizowany we współpracy z partnerem czeskim – Urzędem Miejskim we Frydku-Mistku. "Wybór partnera podyktowany był bliskością geograficzną, a także więzami przyjaźni łączącymi oba miasta, które współpracują od 1999 r. Bohaterowie serialu i powieści +Porwanie Baltazara Gąbki+ są znani u naszych południowych sąsiadów zarówno z kreskówki, jak i powieści wydanej w Czechosłowacji w 1980 r." – wyjaśniła Agata Wolna.
Autorką projektu i modelu rzeźby Don Pedra, wykonanej z brązu w skali 1:6, jest bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia. Kompozycja przedstawia szpiega w towarzystwie stwora Mypinga. Stada Mypingów nawiedzały powieściowe księstwo Kraka w "Porwaniu Baltazara Gąbki".
W Bielsku-Białej powstaje szlak, którego bohaterami są postacie z animacji wyprodukowanych w miejscowym Studiu Filmów Rysunkowych. "Szlak +Bajkowe Bielsko-Biała+ na razie tworzą Reksio, Bolek i Lolek, Pampalini łowca zwierząt oraz Smok Wawelski i kucharz Bartłomiej Bartolini" – powiedziała Agata Wolna.
Stanisław Pagaczewski wydał książkę "Porwanie Baltazara Gąbki" w 1965 r. To pełna humoru opowieść dla najmłodszych zawierająca wątki podróżnicze i szpiegowskie. Na jej podstawie w latach 1969-1970 bielscy animatorzy stworzyli serial, który składał się z 13 odcinków. To jedna z najbardziej popularnych kreskówek w Polsce.
Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Powstało w nim wiele popularnych filmów dla najmłodszych. Z firmą współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna. Jan Brzechwa i Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.(PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ ozk/