Pierwszą część nowej wystawy stałej „Łódź filmowa”, poświęconej rozrywkom z przełomu XIX i XX wieku oraz kinu do 1939 r., będzie można oglądać od środy w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Druga część ekspozycji ma być gotowa we wrześniu.
Jak zapowiedzieli twórcy nowej ekspozycji, jej głównym założeniem jest umożliwienie widzom kontaktu z unikatowymi obiektami z bogatych zbiorów Muzeum Kinematografii oraz eksponatami pozyskanymi na potrzeby wystawy z instytucji filmowych i kulturalnych, a także kolekcjonerów i fanów kina. Wiele z nich będzie można uruchomić i poznać zasady działania.
Wśród najciekawszych atrakcji ekspozycji będzie m.in. możliwość obejrzenia projekcji fragmentów "Ziemi obiecanej" w reż. Aleksandra Hertza i Zbigniewa Gniazdowskiego. Przez lata uważano, że nakręcony w 1927 r. film, nie zachował się. Został jednak odnaleziony w 2002 r. w zbiorach Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie.
Wśród najciekawszych atrakcji ekspozycji będzie m.in. możliwość obejrzenia projekcji fragmentów "Ziemi obiecanej" w reż. Aleksandra Hertza i Zbigniewa Gniazdowskiego. Przez lata uważano, że nakręcony w 1927 r. film, nie zachował się. Został jednak odnaleziony w 2002 r. w zbiorach Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie.
Zaprezentowana zostanie także oryginalna suknia wizytowa Jadwigi Smosarskiej – "królowej polskiego ekranu" w 20-leciu międzywojennym, odtwórczyni głównej roli w ostatnim w jej karierze, a nakręconym w łódzkich plenerach, melodramacie "Skłamałam". Przygotowano też pokaz trójwymiarowych przeźroczy w Cesarskiej Panoramie, czyli jednym z sześciu zachowanych na świecie oryginalnych fotoplastykonów skonstruowanych około 1900 r., znana kinomanom z Vabanku Juliusza Machulskiego.
Z kolei w części wystawy "Miasto atrakcji" przybliżone zostaną rozrywki ery prefilmowej, pozwalając odczuwać współczesnym widzom emocje, jakie towarzyszyły im na przełomie XIX i XX wieku. Przybliży także zasady działania niezwykłych urządzeń, które stanowiły kamień milowy w rozwoju techniki pokazywania ruchomych obrazów. Zwiedzający będą mogli samodzielnie uruchomić dokładne rekonstrukcje kinetoskopu czy mutoskopu.
w części wystawy "Miasto atrakcji" przybliżone zostaną rozrywki ery prefilmowej, pozwalając odczuwać współczesnym widzom emocje, jakie towarzyszyły im na przełomie XIX i XX wieku. Przybliży także zasady działania niezwykłych urządzeń, które stanowiły kamień milowy w rozwoju techniki pokazywania ruchomych obrazów.
Obok prezentowania zabytków techniki filmowej, jak kamera "Oko" skonstruowana przez Kazimierza Prószyńskiego jeszcze przed Tomaszem Edisonem, czy zabytkowe projektory, muzeum wykorzysta swoje usytuowanie w Pałacu Karola Scheiblera. Rezydencja jednego z najważniejszych łódzkich przemysłowców XIX wieku stanowiła bowiem lokację dla licznych filmów z "Ziemią obiecaną" Andrzeja Wajdy na czele. Z arcydzieła sprzed blisko pół wieku będzie można zobaczyć m.in. oryginalną suknię Mady (grała ją w filmie Bożena Dykiel), projekty kostiumów autorstwa Barbary Ptak, czy dziennik prowadzony przez reżysera w czasie przygotowań do zdjęć.
Pierwszą część wystawy "Łódź Filmowa" będzie można oglądać od środy. Druga część – obejmująca okres od 1945 roku do współczesności – zostanie udostępniona zwiedzającym 30 września. (PAP)
Autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ robs/