Ukryty w 1941 roku przed Niemcami dzwon odnaleźli na zboczu góry Zaśpit w Trzcianie w Beskidzie Niskim poszukiwacze ze Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja”. Pochodzi on z kaplicy, którą wybudowano w miejscu pustelni św. Jana z Dukli.
"Był zakopany ok. 11 metrów od kaplicy, do której trafił w 1933 roku" – powiedział w niedzielę PAP koordynator poszukiwań Artur Hejnar.
W sierpniu 1941 roku niemieckie władze okupacyjne wydały zarządzenie o rekwizycji dzwonów kościelnych. Za odmowę groziły surowe kary.
Z kaplicy na wzgórzu Zaśpit wydano Niemcom jeden, najmniejszy dzwon. Dwa pozostałe zakopano. Po wojnie do dzwonnicy powrócił jeden z nich. Drugiego nie udało się odnaleźć. Zakonnik, który ukrył dzwony był po wojnie prześladowany przez komunistów.
"Akcja poszukiwawcza podjęta w ostatni weekend zakończyła się sukcesem. Dzwon jest w bardzo dobrym stanie. Został w 1933 roku ufundowany przez społeczeństwa Śląska i Wielkopolski w 200. rocznicę beatyfikacji Jana z Dukli" – powiedział koordynator.
Jak zaznaczył Hejnar, "zasadnicza rolę w odkryciu dzwonu miało Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie", a "na trop ukrytego dzwonu trafił dyrektor muzeum Lesław Wilk".
Żyjący w XV stuleciu zakonnik św. Jan z Dukli został kanonizowany przez papieża Jana Pawła II 10 czerwca 1997 roku w Krośnie. W młodości pochodzący z pobliskiej Dukli Jan przez kilka lat prowadził życie pustelnicze w lasach Beskidu Niskiego, m.in. na wzgórzu Zaśpit.
Kaplicę na zboczu góry Zaśpit zbudowano w 1769 roku, już po beatyfikacji Jana. Obecną kaplice wzniesiono z początkiem XX wieku.(PAP)
Autor: Alfred Kyc
kyc/ mok/