Dzień młodzieży ma być świętem wiary, doświadczeniem Kościoła i misyjnym, okazją do rozeznawania powołania i wezwaniem do świętości – apeluje watykańska Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia w dokumencie "Wskazówki duszpasterskie dotyczące obchodów Światowego Dnia Młodzieży w Kościołach lokalnych".
W środę w Polsce odbyła się prezentacja tego dokumentu opublikowanego we wtorek w Watykanie.
"Wszyscy młodzi muszą czuć, że Kościół im towarzyszy; niech zatem cały Kościół, w jedności z Następcą Piotra, czuje się wciąż bardziej zaangażowany, na poziomie ogólnoświatowym, na rzecz młodzieży, jej trosk i zmartwień, jej otwartości i nadziei, aby odpowiedzieć na jej oczekiwania, ogłaszając pewność, którą jest Chrystus, Prawdę, którą jest Chrystus, miłość, którą jest Chrystus" – wskazano w dokumencie.
Zaznaczono, że dni młodzieży "służą uwrażliwianiu i kształtowaniu wspólnoty kościelnej w całej jej złożoności: świeckich, kapłanów, osób konsekrowanych, rodzin, dorosłych i osób starszych tak, aby stawali się wciąż bardziej świadomi swojej misji przekazywania wiary nowym pokoleniom".
"To są jedynie wskazówki, a nie instrukcje, dyrektywy, wytyczne" – zaznaczyła Dorota Abdelmoula z Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Wyjaśniła, że dokument "powstał on na bazie doświadczeń ponad 35 lat obchodów ŚDM".
"Ten dokument jest próbą przełożenia tego, co znalazło się w posynodalnej adhortacji apostolskiej Ojca Świętego Franciszka +Christus vivit+ do młodych i całego ludu Bożego" – ocenił przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk.
Zaznaczył, że "ŚDM przeżywane na poziomie diecezji powinny być doświadczeniem wiary, pomocą w przeżyciu tajemnicy wiary, czyli tego osobistego przeżycia człowieka i jego jedności z Bogiem.
W jego ocenie "dla tych, którzy są zaangażowani w Kościele w różne dzieła, dokument stanowi swego rodzaju systematyzację tego, co dokonuje się w ramach duszpasterstw i w co sami się angażują".
Przyznał, że pandemia i związane z nią obostrzenia utrudniają realizację obchodów ŚDM w taki sposób, jak to było przez ostatnie lata. "Nie oznacza to jednak, że nie możemy się angażować" – zaznaczył bp Solarczyk.
Powiedział, że ŚDM to też "okazja do pokazania młodych, którzy są w Kościele, którzy angażują się na wielu polach w dzieła o charakterze charytatywnym". Dodał, że są one także okazją, "żeby odczytać swoje powołanie – do szczególnej służby Bogu w Kościele, ale również powołania małżeńskiego".
W dokumencie watykańska dykasteria zaznacza, że "należy zadbać o to, aby młode pokolenia odczuwały, że są w centrum uwagi i troski duszpasterskiej Kościoła. Bowiem młodzi chcą być angażowani i doceniani, aby czuć się współautorami życia i misji Kościoła".
"Jest to zachętą do dawania świadectwa o żywotności Kościołów lokalnych" – powiedziała Dorota Abdelmoula. Przyznała, że w Polsce młodzież może liczyć na otwarte kościoły i obecność w nich duszpasterzy, tymczasem w wielu miejscach jest inaczej.
Zaznaczyła, że warto dawać świadectwo, że da się zrobić więcej, lepiej, bardziej – jeśli młodych zaprosi się do współpracy.
Watykańska dykasteria wskazała w dokumencie, że "Kościół traktuje misję zajmowania się młodzieżą za epokowy priorytet duszpasterski, w który trzeba włożyć czas, energię i zasoby".
"Franciszek mobilizuje nas kapłanów, by dać młodym swój czas, swoje środki, możliwości, to wszystko, co jest także naszym talentem"– powiedział dyr. Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Mariusz Wilk.
"Możemy ograniczyć swoją posługę do sprawowania sakramentów, ale to nie do końca byłoby wyrazem tego, co oddawaliśmy Chrystusowi w czasie święceń kapłańskich" – powiedział ks. Wilk. "Musimy podprowadzać ich do Boga, ale najpierw sami musimy być przekonani, w jakim kierunku zmierzamy, do kogo chcemy młodych zaprowadzić" – wyznał.
W ocenie przewodniczącego Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży papieski dokument tylko potwierdza zaangażowanie polskich biskupów w diecezjach. "Pokazuje, że te kierunki i starania, które próbowali zrobić, były słuszne" – wskazał bp Solarczyk.
Zgodnie z ogłoszą w listopadzie ub.r. przez papieża Franciszka decyzją, począwszy od przyszłego roku Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym będą odbywać się nie – jak dotąd – w Niedzielę Palmową, ale w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, czyli w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, w listopadzie.
Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jana Paweł II. Pierwsze odbyły się od 29 do 31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne odbyły się już na szczeblu archidiecezji i parafii 23 marca 1986 r. Co dwa, trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku w Niedzielę Palmową ze swoim biskupem.
Światowe Dni Młodzieży 2023 odbędą się w Lizbonie pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/