Colette Avital, dyplomatka i polityczka izraelska, została wybrana na nową przewodniczącą Rady Muzeum Getta Warszawskiego - poinformowało Biuro Prasowe Muzeum Getta Warszawskiego. Avital zastąpiła na tym stanowisku Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha, który pozostaje w składzie Rady.
Urodzona w Rumunii nowa przewodnicząca Rady Muzeum Getta Warszawskiego, ocalała z Zagłady, a po II wojnie światowej wyjechała do Izraela. W latach 1999-2009 była posłanką Partii Pracy i Jednego Izraela w Knesecie.
W 2007 roku kandydowała, jako pierwsza kobieta w historii, na prezydenta Izraela. Podczas swojej wieloletniej kariery dyplomatycznej Avital była m.in. konsulem generalnym w Nowym Jorku. Jest przewodniczącą Centrum Organizacji Ocalałych z Zagłady w Izraelu, która zrzesza 55 organizacji udzielających wsparcia Ocalałych. Odznaczona orderem Legii Honorowej.
Avital zastąpiła na tym stanowisku Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha, który pozostaje w składzie Rady.
W Radzie Muzeum Getta Warszawskiego zasiadają również: Anna Stupnicka-Bando, Barbara Blumenthal, ks. Mieczysław Cisło, Abraham Foxman, Artur Hofman, Wacław Kornblum, dr Jan Kutnik, Małgorzata Naimska, Gideon Nissenbaum, Irene Kronhill-Pletka, Jarosław Sellin, Adam Struzik, Marian Turski.
Muzeum Getta Warszawskiego powstało w 2018 roku. Jego misją jest upowszechnianie wiedzy na temat życia, walki i Zagłady polskich Żydów w getcie warszawskim i innych gettach na terenie okupowanej Polski.
Siedzibą muzeum będzie zabytkowy kompleks budynków byłego szpitala dziecięcego, ufundowanego w 1878 roku przez rodziny żydowskich przemysłowców i filantropów Bersohnów i Baumanów. Otwarcie Muzeum Getta Warszawskiego jest planowane na koniec 2024 roku. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ dki/