Warszawska Galeria Test 16 czerwca otworzy dwie wystawy związane z konkursem Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie – informuje PAP Radosław Lubiak z działu promocji Mazowieckiego Instytutu Kultury (MIK).
Jak wyjaśnił Lubiak, "będzie można oglądać wystawę pokonkursową X edycji oraz jubileuszową ekspozycję, prezentującą prace laureatów nagrody Grand Prix Triennale z lat 1993-2017".
"Rysunek – jedna z najbardziej przejrzystych form wyrazu artystycznego – będzie przewodnim tematem dwóch wystaw prezentowanych w warszawskiej Galerii Test, działającej pod auspicjami MIK" - czytamy w przesłanej informacji.
Przypomniano, że od 1993 r. co trzy lata Muzeum Kresów w Lubaczowie organizuje konkurs na najlepszy rysunek. "Przyciąga on wielu znakomitych artystów z całej Polski – twórców uznanych, o dużym dorobku, jak i młodych, dopiero wkraczających na artystyczną ścieżkę. Od początku za cel przedsięwzięcia postawiono prezentację procesów i zjawisk zachodzących w polskiej sztuce współczesnej" - napisano.
Zaznaczono, że "kolejnym edycjom Triennale towarzyszą katalogi zawierające reprodukcje prac nagrodzonych i wybranych do wystawy oraz teksty krytyczne". "Dzięki Triennale prace artystów nagrodzonych i wyróżnionych trafiają do zbiorów Muzeum, wzbogacając kolekcję polskiego rysunku współczesnego. Dziś zbiory te liczą blisko 1000 prac" - czytamy w informacji.
Jak wyjaśniono, "Galeria Test będzie prezentować pokonkursową wystawę prac Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego już po raz czwarty".
"Zeszłoroczna X edycja – choć organizowana w trudnym czasie – spotkała się z dużym zainteresowaniem artystów i odznaczała się wysokim poziomem artystycznym. Spośród 360 prac 137 artystów jury zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 87 rysunków 62 autorów i wyłoniło laureatów konkursu" - napisano na stronie MIK.
"Ekspozycja prezentuje się imponująco i odsłania ogromną różnorodność stylistyczną prezentowanych dzieł. Od tradycyjnego realizmu, traktowanego z fotograficzną wiernością, albo szkicowo i impresyjnie poprzez różne prace w klimacie nadrealizmu, czy posługujące się językiem geometrii" - oceniła Barbara Kubrak z Muzeum Kresów w Lubaczowie, cytowana w informacji.
Przypomniano, że Grand Prix X Triennale otrzymał Dobiesław Gała z Krakowa za prace "Strefa naznaczona I" i "Strefa naznaczona III". Pierwszą nagrodę przyznano Piotrowi Żaczkowi z Warszawy, drugą nagrodę – Oldze Ząbroń z Krakowa, a trzecia - przypadła Andrzejowi Janowi Batorowi z Łodzi. Przyznano też pięć wyróżnień dla: Andrzeja Desperaka z Kłobucka, Emilii Pituchy z Warszawy, Jana Ferenca z Jarosławia, Violetty Kulikowskiej-Parkasiewicz z Olsztyna i Roberta Olszowskiego z Cieszyna.
Wystawy będą czynne do 24 lipca.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/