Mazowiecki konserwator zabytków objął ochroną XIX-wieczną stację filtrów znajdującą się na terenie Twierdzy Modlin.
"Postanowiłem wpisać do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego budowle stacji filtrów Twierdzy Modlin (zbiornik wody brudnej, filtry i zbiornik wody czystej) położone w rejonie ul. Księstwa Warszawskiego w Nowym Dworze Mazowieckim, jako unikatowy dokument wojskowej inżynierii wodnej" - poinformowało biuro mazowieckiego konserwatora zabytków. Wnioskowała o to organizacja społeczna – Ogród Warszawa Stowarzyszenie na rzecz Krajobrazu Kulturowego.
Nie wiadomo dokładnie, kiedy powstały zabudowania stacji filtrów, choć jak przypuszcza konserwator "stacja filtrów mogła zostać wybudowana po 1854 roku". Składa się ze zbiornika wody brudnej, budynku filtrów z 6 komorami filtrów powolnych i 6 komorami filtrów szybkich oraz zbiornika wody czystej. Wszystkie budynki są murowane, a te podziemne przykryte nasypem ziemnym. Obecnie są wyłączone z użytkowania.
"Wpisane do rejestru zabytków obiekty posiadają wysoką wartość historyczną jako dobrze zachowany przykład stacji uzdatniania wody pochodzący z XIX w. Brak późniejszych przekształceń i modernizacji pozwolił na zachowanie relacji przestrzennych, gabarytów i oryginalnych rozwiązań technicznych zabudowy stacji filtrów czyniąc z niej unikat na skalę krajową" - zaznaczył konserwator.
Dodał też, że "wyjątkowość stacji filtrów Twierdzy Modlin wynika również z przeznaczenia jej wyłącznie na potrzeby wojska stacjonującego w Twierdzy Modlin – największego i najnowocześniejszego zespołu budowli wojsk rosyjskich na terenie Królestwa Polskiego do 1915 roku".(PAP)
Autorka: Marta Stańczyk
mas/ jann/