Od audycji radiowej i spotkań dla dzieci rozpoczął się w niedzielę w Zamościu 7. Festiwal Stolica Języka Polskiego. W poniedziałek impreza przeniesie się do Szczebrzeszyna, gdzie na fanów literatury czeka wiele wydarzeń, m.in. spotkania z Andrzejem Stasiukiem i Radkiem Rakiem.
„W Zamościu inaugurujemy siódmą edycję Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Za nami już sporo wydarzeń dla dzieci w ramach Małej Stolicy Języka Polskiego. Kuratorkami tego pasma są Katarzyna Stoparczyk, która poprowadziła z Zamościa popularną i lubianą audycję +Zagadkowa niedziela+. Razem z Magdaleną Kłos-Podsiadło przygotowały też spotkania dla najmłodszych” – powiedziała PAP rzeczniczka festiwalu Gabriela Figura.
Dodała, że odbyła się już również inscenizacja "Stołu Szwedzkiego", poprzedzająca zwiedzanie Zamościa z literackimi ciekawostkami, a także spotkanie w ramach pasma językowego z prof. Danutą Kępą-Figurą i prof. Magdaleną Ślawską.
W niedzielę na fanów literatury czeka jeszcze m.in. spotkanie z autorem książki „Izbica, Izbica” Rafałem Hetmanem, a także inne wydarzenia artystyczne. Wieczorem zaplanowano koncert Ewy Dałkowskiej „To co najpiękniejsze…”, spektakl audiowizualny na podstawie „Bajek robotów” z udziałem Krystyny Czubówny, widowisko poetyckie "Dopokąd idę", gdzie będzie można usłyszeć poezję Cypriana Kamila Norwida w wykonaniu Jerzego Zelnika z muzyką Wojciecha Konikiewicza.
„Już od jutra rana przenosimy się do Szczebrzeszyna. Tam nasze miasteczko do soboty będzie czekać na swoją publiczność. Już mamy sygnały, że setki fanów festiwalu jadą w naszą stronę lub już przybyli. W poniedziałek rozpoczynamy oficjalnie festiwal. Podczas inauguracji odbędzie się również przyznanie Nagrody Wielkiego Redaktora” – dodała w rozmowie z PAP rzecznik festiwalu.
7. Festiwal Stolica Języka Polskiego potrwa do 7 sierpnia w Szczebrzeszynie. W tym roku impreza będzie gościć czterech laureatów Nagrody Nike: Andrzeja Stasiuka, Joannę Bator, Marcina Wichę i Radka Raka. W mieście nad Wieprzem z czytelnikami spotkają się również: Szczepan Twardoch, Rafał Hetman i Małgorzata Halber. Zaplanowano też spotkania poświęcone Jerzemu Pilchowi oraz Stanisławowi Lemowi.
„Patronem 7. Festiwalu Stolica Języka Polskiego będzie Tadeusz Różewicz, który w tym roku obchodziłby swoje setne urodziny. Poświęcone będzie mu pasmo spotkań przygotowane przez rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszarda Koziołka i dyrektora Wrocławskiego Domu Literatury Irka Grina” – mówił dyrektor festiwalu Piotr Duda podczas konferencji prasowej.
W programie zaplanowane są także spotkania z fotografem Chrisem Niedenthalem, muzykiem Mikołajem Trzaską, a także wyprawa krajoznawcza z Adamem Wajrakiem. Podczas 7. Festiwalu Stolica Języka Polskiego odbędą się również wystawy, warsztaty, widowiska poetyckie, a także koncerty. Na zakończenie imprezy w Szczebrzeszynie zagra Lech Janerka.
Festiwal Stolica Języka Polskiego odbywa się w Szczebrzeszynie. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń, której misją jest upowszechnianie i wspieranie działań z zakresu kultury i sztuki.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ pad/