Muzeum Niepodległości (MN) w Warszawie 21 sierpnia zaplanowało w swojej siedzibie głównej – Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów – akcję muzealną pt. „Otwarty Pałac” – poinformował PAP Bartłomiej Kłusek z działu promocji MN.
Jak wyjaśnił, "na wszystkich odwiedzających Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów (Aleja "Solidarności" 62) czeka masa atrakcji przez cały dzień od godz. 10 do godz. 20 - w tym darmowe zwiedzanie wystaw stałych i czasowych, spotkania autorskie, spacer przewodnicki, kiermasz wydawnictw MN w promocyjnych cenach, a nawet wspólne śpiewanie pieśni niepodległościowych".
Akcja muzealna rozpocznie się o godz. 10 kuratorskim zwiedzaniem wystawy archeologicznej POIiŚ o przeszłości (odkrycia archeologiczne i paleontologiczne w trakcie realizacji projektów dofinansowywanych ze środków unijnych). Prowadzenie - dr Wojciech Borkowski.
O godz. 11 zaplanowano kuratorskie zwiedzanie wystawy "Z Orłem Białym przez wieki. Symbol władców, państwa i narodu" połączone z warsztatami plastycznymi. Prowadzenie - Michał Rybak.
O godz. 11.30 rozpocznie się "Salon Dobrej Książki", czyli prezentacja wydawnictw MN w Warszawie. Prowadzenie: Krzysztof Bąkała, Jan Engelgard i Andrzej Kotecki.
Spacer Wokół Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów o godz. 12 poprowadzi Dorota Szostakowska.
O godz. 12.30 zaplanowano kuratorskie zwiedzanie wystawy "Polonia Restituta. O Niepodległość i granice 1914-1921". Prowadzenie - Jan Engelgard.
O godz. 13.30 rozpocznie się kuratorskie zwiedzanie wystawy "Kresy i Bezkresy w zbiorach Muzeum Niepodległości". Prowadzenie Krzysztof Bąkała.
W sali multimedialnej o godz. 14.30 prof. Barbara Czarnecka z Uniwersytetu w Białymstoku wygłosi wykład pt. "O doświadczeniu kobiecym w obozach koncentracyjnych". Następnie odbędzie się kuratorskie zwiedzanie wystawy czasowej "Kobiece doświadczenie obozu koncentracyjnego".
O godz. 15.30 rozpocznie się kuratorskie zwiedzanie wystawy czasowej "Sławę nam znaczono stworzyć…". Prowadzenie - Krzysztof Bąkała.
W sali multimedialnej o godz. 16.30 Andrzej Krawczyk wygłosi prelekcję "Czyja jest Bośnia?". Historyk opowie o fenomenie kraju trzech narodów, rozumieniu patriotyzmu, ścieraniu się interesów wielkich mocarstw i marzeniach o własnym państwie. Prowadzenie Teresa Kołakowska.
O godz. 18 rozpocznie się "Pieśnią pisana historia", czyli wspólne śpiewanie pieśni niepodległościowych.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/