
Odsłonięciem pomnika „Kobietom Powstania Warszawskiego” i odprowadzeniem ognia pamięci przez sztafetę pokoleń do Grobu Nieznanego Żołnierza, zakończą się obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. 2 października 1944 roku podpisano układ o zaprzestaniu działań wojennych w stolicy.
Zakończenie obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpocznie się w południe odsłonięciem pomnika "Kobietom Powstania Warszawskiego", z udziałem m.in. przedstawicieli władz Warszawy, Związku Powstańców Warszawskich, Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego oraz Polskiego Związku Firm Deweloperskich - fundatora pomnika. Pomnik stanie na pl. Krasińskich, w okolicach Pałacu Rzeczypospolitej.
Ogień pamięci zgodnie z tradycją płonie od 1 sierpnia na kopcu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie przez 63 dni - tyle, ile trwał powstańczy zryw w 1944 roku. Ogień przynosi sztafeta pokoleń z Grobu Nieznanego Żołnierza. W tym roku uroczystość przeniesiona została z Kopca Powstania Warszawskiego do parku Orlicz-Dreszera z powodu rewitalizacji terenu przy Kopcu PW.
W parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera opuszczona zostanie flaga państwowa, nastąpi też odprowadzenie ognia pamięci przez sztafetę pokoleń do Grobu Nieznanego Żołnierza i wyłączenie iluminacji pomnika.
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz komendanta głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora". Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz komendanta głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora". Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, trwającej od września 1939 r.
1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tys. powstańców. Zaledwie co czwarty z nich mógł liczyć na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku. Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi. Ostatecznie wobec braku perspektyw dalszej walki 2 października 1944 r. przedstawiciele KG AK podpisali z Niemcami układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.(PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ aszw/