Do udziału w synodzie zaproszeni są wszyscy, bez wyjątku – napisali autorzy listu otwartego opublikowanego na stronie internetowej archidiecezji warszawskiej. Jego autorzy zachęcają mieszkańców archidiecezji do udziału w fazie diecezjalnej synodu „Ku Kościołowi synodalnemu”.
W niedzielę w archidiecezji warszawskiej została zainaugurowana faza diecezjalna XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja". Jego prace potrwają dwa lata. Faza diecezjalna zakończy się w kwietniu 2022 r. Kolejna to kontynentalna, a w 2023 – powszechna.
W związku z rozpoczęciem synodu metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz mianował trzy osoby kontaktowe, odpowiedzialne za animowanie procesu synodalnego w archidiecezji. To dwie osoby świeckie: Beata Chojnacka i Piotr Szular oraz ksiądz Matteo Campagnaro. Wystosowali oni list otwarty do wszystkich mieszkańców archidiecezji, w którym zaprosili do udziału w procesie synodalnym.
Autorzy listu podkreślili, że do udziału w synodzie zaproszeni są wszyscy, bez wyjątku. "W Kościele, w społeczeństwie, jesteśmy na tej samej drodze, idziemy ramię w ramię. Każdy z nas niesie w sercu pytania, szuka odpowiedzi i ma nadzieję, że znajdzie odpowiedź" - zaznaczyli.
Wyjaśnili, że pierwszym krokiem umożliwiającym podążanie razem, jest słuchanie. "To wymaga otwartego serca, bez uprzedzeń" - zastrzegli.
"Może jesteś ochrzczony, ale już nie utrzymujesz kontaktu z Kościołem i nie uczestniczysz w życiu sakramentalnym? Może sprawy wiary wydają ci się odległe od Twojego życia? Może jesteś w Kościele, ale trwasz w nim siłą rozpędu i tradycji? Albo Kościół jest Twoim domem i zależy Ci, aby był miejscem spotkania z żywym Chrystusem, obecnym i mającym związek z Twoją codziennością?" - pytali.
Zachęcili mieszkańców archidiecezji warszawskiej, aby podjęli pracę w swoich środowiskach: we wspólnocie parafialnej, zakonnej, kapłańskiej oraz w środowiskach, które nie są związane z Kościołem. "Możecie również wypowiedzieć się indywidualnie. Każdy głos jest ważny i jest wart usłyszenia" - podkreślili.
Szczegółowe informacje o tym, jak włączyć się w prace synodu, znajdują się na stronie internetowej https://synod.mkw.pl/
Organizatorzy zapraszają chętnych do udziału w otwartych spotkaniach, które odbędą się w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Pierwsze spotkanie, którego tematem będzie: "Od Kościoła klerykalnego do Kościoła synodalnego" - zaplanowane jest na 23 listopada.
"Jeśli jesteś gotowy włączyć się w te prace i podążać razem z nami, to prosimy o zgłoszenie uczestnictwa Twojej grupy, środowiska oraz osoby kontaktowej na adres email sekretariat.synodu@archwwa.pl" - napisali.
Synod biskupów jest instytucją doradczą w Kościele katolickim. Powołał go wydanym 15 września 1965 r. pismem papieskim "Apostolica sollicitudo" Paweł VI jako organ świadczący pomoc papieżowi. Do papieża należy zwoływanie synodu, jeśli uzna to za pożyteczne, łącznie z oznaczeniem miejsca zebrania, jak również ustalanie tematów spraw, jakie mają być rozpatrywane. (PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ ok/