W piątek o 13:00 ponownie otwarty zostanie remontowany od kilku miesięcy plac Męczenników Warszawskiej Woli w Warszawie. Skwer jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci ofiar Rzezi Woli dokonanej przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego.
Organizatorem uroczystości jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Polska Grupa Energetyczna, parafia św. Klemensa Hofbauera oraz wspólnota ojców Redemptorystów. "Niemiecki mord na bezbronnych mieszkańcach Woli jest oceniany przez historyków jako jedna z największych masowych zbrodni ludności cywilnej dokonanych podczas II wojny światowej. Rozkaz +oczyszczenia+ Warszawy z ludności i zrównania z ziemią stolicy Polski miał zastraszyć całą Europę. Ten niewyobrażalny dramat całych rodzin, który rozegrał się na ulicach warszawskiej Woli, zasługuje na naszą szczególna pamięć, a miejsca takie jak plac Męczenników Warszawskiej Woli wymagają naszej troski" - podkreślił cytowany w przesłanej PAP informacji Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Na placu Męczenników Warszawskiej Woli znajdują się krzyż oraz liczne tablice pamiątkowe upamiętniające blisko 50 tys. mieszkańców dzielnicy, żołnierzy Armii Krajowej oraz duchownych i osoby konsekrowane zamordowane przez oddziały SS i policję niemiecką w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku. Wśród zamordowanych znalazło się także 30 księży, braci i kleryków zamieszkujących w klasztorze redemptorystów przy ul. Karolkowej 49. Kościół podpalono, lecz silna żelbetowa konstrukcja zapobiegła jego całkowitemu zniszczeniu.
W 2000 roku ogrodzony dziedziniec przed kościołem został przekształcony w plac Męczenników Warszawskiej Woli. Projekt jego zagospodarowania wykonał architekt Feliks Dzierżanowski. Uroczyste poświęcenie placu nastąpiło 5 sierpnia 2000 roku – w 55. rocznicę Rzezi Woli. Plac był zamknięty od pierwszych dni sierpnia 2021 r. Rewitalizacja placu Męczenników Warszawskiej Woli objęła m.in. uporządkowanie zieleni na terenie placu, wymianę krzyża, postawienie dwóch pomników oddających hołd duchownym i żołnierzom Armii Krajowej zamordowanym podczas Rzezi Woli oraz renowację pomnika oddającego hołd pomordowanym mieszkańcom Woli. Wykonanie tablic informacyjnych w języku polskim i angielskim umożliwi poznanie historii Rzezi Woli obcokrajowcom. (PAP)
Autor: Michał Szukała
szuk/ aszw/