„Pałac”, czyli „Interwencję artystyczną” Diany Lelonek poświęconą Pałacowi Saskiemu, będzie można zobaczyć w Muzeum Warszawy od 9 grudnia. Jest to inauguracja cyklu, w ramach którego muzealne kolekcje przedstawiane będą w nowych kontekstach.
W przesłanej PAP informacji prasowej podkreślono, że muzea pokazują publiczności niewielki ułamek swoich zbiorów. Szacuje się, że jest to od trzech do pięciu procent tego, co zgromadziły. "Kolekcja Muzeum Warszawy to ponad 300 tys. obiektów, w większości ukrytych przed zwiedzającymi w magazynach. To do nich zaproszona została Diana Lelonek" - podkreślono. Artystka zwróciła uwagę na zbiory archeologiczne z miejsca, w którym stał Pałac Saski.
Artystka zwróciła uwagę na kartony pełne potłuczonych naczyń, płytek podłogowych i stiuków, a także resztek jedzenia, ości ryb i kości zwierząt. "Choć nie wyglądają jak pałacowe skarby, to pozostałości życia toczącego się w różnych okresach w miejscu, w którym stał Pałac Saski" - wskazano. W 2006 i 2008 r. na tym terenie były prowadzone badania archeologiczne, w wyniku których wydobyto 29 tysięcy obiektów, które już jako oczyszczone i opisane, ponumerowane i spakowane w kartony, znajdują się pod opieką Muzeum Warszawy.
"Nad wystawą pracowałam w momencie, kiedy zapadały decyzje o wdrożeniu w życie wielkiego planu odbudowy Pałacu. Zainteresował mnie kontrast pomiędzy otaczającą Pałac narracją i narosłą wokół niego legendą, a skromnością i zwyczajnością tych autentycznych pozostałości. Chciałam pokazać te przedmioty po prostu takimi, jakimi są w ich wspólnym, spokojnym trwaniu w archeologicznym magazynie" – mówiła Lelonek.
Zainteresował ją status tych znalezisk, a także ich uroda oraz sposoby przechowywania. "Artystka podeszła do nich z zaciekawieniem i szacunkiem – fotografując, filmując i przenosząc na wystawę część magazynowego wnętrza" - wskazano. W resztkach budynku Lelonek dostrzegła stan przejściowy między przedmiotem użytkowym, wytworem człowieka a tworem geologicznym. Jak zaznaczono w informacji prasowej, fascynacja materialnymi śladami i pozostałościami po ludzkiej działalności, które porzucone zaczynają swoje własne życie, wpisuje się w praktykę artystyczną Lelonek.
"Cykl Interwencji artystycznych to próba świeżego spojrzenia na zbiory Muzeum Warszawy – zarówno te wystawiane, jak i leżące w magazynach. Chcemy, by stały się inspiracją dla artystek i artystów, a tym samym mogły być odczytywane na zupełnie nowe sposoby, istotne dla współczesnej Warszawy" – wskazał wicedyrektor Muzeum Warszawy i kurator wystawy Jarosław Trybuś. Dodał również, że "pierwsze działanie Diany Lelonek zwraca uwagę na historię przechowywanych w Muzeum rzeczy i warunki ich trwania jakie tworzy muzealna praktyka".
"Pałac" można zobaczyć do 31 lipca 2022 roku na 1. piętrze wystawy stałej "Rzeczy warszawskie" w siedzibie głównej Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta 42. W czwartek 9 grudnia o godz. 18 i 18.45 po wystawie oprowadzi artystka Diana Lelonek.
Zbudowany w drugiej połowie XVII wieku Pałac Saski był jednym z symboli przedwojennej Warszawy. Po upadku Powstania Warszawskiego niemieckie wojska wyburzyły go razem ze stojącym obok Pałacem Brühla. Jedyną pozostałością po obiekcie jest fragment kolumnady nad Grobem Nieznanego Żołnierza. (PAP)
autorka: Anna Kruszyńska
akr/ pat/