W czwartek do sprzedaży trafi srebrna moneta kolekcjonerska „Ochrona polskiej granicy wschodniej” o nominale 10 zł - poinformował w środę Narodowy Bank Polski. Przedstawia ona m.in. sylwetki funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i Wojska Polskiego.
Na rewersie monety widnieją sylwetki funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji, żołnierza Wojska Polskiego oraz wizerunek śmigłowca Straży Granicznej na tle fragmentu zarysu Polski z zaznaczonym stylizowanym północnym i wschodnim odcinkiem granicy państwa. Awers przedstawia wizerunek polskiego słupa granicznego.
Narodowy Bank Polski przekazał w informacji, że srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł będzie można kupić od 27 stycznia. Jej nakład wyniesie do 10 tys. sztuk.
Jak przypomniano w folderze numizmatycznym, latem 2021 r. Polska stanęła przed największym od wielu lat zagrożeniem swoich granic. "Sprawujący na Białorusi władzę dyktatorską reżim Aleksandra Łukaszenki rozpoczął sprowadzanie, głównie z krajów Azji, tysięcy migrantów liczących na nielegalne przedostanie się na teren Unii Europejskiej" - podano w informacji. Dodano, że grupy wyposażane przez reżim Łukaszenki w narzędzia do niszczenia zapór oraz w przedmioty służące atakowaniu strażników podjęły próby wdzierania się na teren państwa polskiego. W użyciu znalazły się też granaty gazowe i hukowe, oślepiające lasery oraz pneumatyczna broń strzelecka - zaznaczono.
"W obliczu działań o charakterze wojny hybrydowej funkcjonariusze Straży Granicznej, jak też policjanci i żołnierze, dają dowody najwyższego profesjonalizmu oraz oddania państwu polskiemu i jego obywatelom" – wskazano.
W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu zanotowano 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., w sierpniu zaś 3,5 tys.
Od 1 grudnia ub.r. do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości woj. podlaskiego i 68 miejscowości woj. lubelskiego. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.
NBP przekazał, że monetę „Ochrona polskiej granicy wschodniej" będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner. (PAP)
autorka: Magdalena Jarco
maja/ pad/