Poczta Polska wyemitowała znaczek upamiętniający Polaków ratujących Żydów – przekazuje w czwartek spółka. Walor trafił na rynek w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Jak poinformowała Poczta Polska w komunikacie, w czwartek nakładem 100 tys. sztuk, do obiegu trafił znaczek o wartości 3,60 zł upamiętniający Polaków ratujących Żydów.
Twórcą projektu jest Jan Konarzewski, który przedstawił na znaczku polską rodzinę: Bronisławę i Adama Kowalskich z dziećmi, bestialsko zamordowanych przez niemieckich żandarmów za pomoc i ukrywanie Żydów - podała spółka.
Jak zaznaczył prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot, los i czyn rodziny Kowalskich stały się symbolem polskiego zaangażowania w pomoc Żydom. "Takich +Kowalskich+, którzy stanęli po stronie niewinnego człowieka, po stronie dobra, i to pomimo wprowadzonej przez okupanta najwyższej kary, były w skali kraju setki tysięcy. Dzisiejsza rocznica jest najwłaściwszą okazją do przypomnienia o odwadze i poświęceniu wielu dzielnych Polaków, zarówno tych znanych i docenionych po wojnie, jak i tych anonimowych, choć zasługujących na nie mniejszy szacunek" – podkreślił, cytowany w informacji Poczty Polskiej.
Spółka przypomniała, że 6 grudnia 1942 r. niemieccy żandarmi otoczyli gospodarstwa w Ciepielowie Starym i pobliskiej Rekówce, gdzie mieli ukrywać się Żydzi zbiegli z likwidowanych okolicznych gett. Rozpoczęła się kilkugodzinna obława. Bronisława i Adam oraz ich dzieci: Janina (lat 16), Zofia (lat 12), Stefan (lat 6), Henryk (lat 4) i Tadeusz (niespełna 1 rok) zostali uwięzieni, a następnie spłonęli żywcem w budynku podpalonym przez Niemców. Taki sam los spotkał członków rodzin Kosiorów, Obuchiewiczów i Skoczylasów. Ogółem wspomnianego dnia w obu wsiach, z powodu pomocy udzielanej Żydom, życie straciło 31 Polaków.
Znaczek przedstawiający rodzinę Kowalskich to kolejna emisja w ramach serii walorów Poczty Polskiej honorującej Polaków ratujących Żydów. (PAP)
lgs/ mmu/