Rękopisy dzieł sławnych kompozytorów muzyki klasycznej, przede wszystkim Beethovena, ale i m.in. Mozarta, Schuberta i Pendereckiego, będzie można od czwartku oglądać na wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.
Ekspozycja „Beethoven: ojciec wielkiego symfonizmu” poświęcona została przede wszystkim tytułowemu artyście. Beethoven – jak przypomina Biblioteka Jagiellońska – to kluczowa postać w historii muzyki symfonicznej. „Dzieło tego wielkiego muzyka wyznaczyło kierunki, w których w kolejnych stuleciach twórczość symfoniczna rozwijała się, a także przyczyniło się do uczynienia z niej jednego z centralnych obszarów publicznego życia muzycznego w Europie i na świecie” – czytamy w opisie wystawy.
Odwiedzający Bibliotekę Jagiellońską zobaczą także rękopisy dzieł innych wybitnych kompozytorów, w tym klasyków wiedeńskich – m.in. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Josepha Haydna, Franza Schuberta, Felixa Mendelssohna, Antona Brucknera. Będą też oryginalne utwory Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Panufnika i Witolda Lutosławskiego.
Wystawa towarzyszy XXVI Wielkanocnemu Festiwalowi Ludwiga van Beethovena. Prezentowane rękopisy pochodzą ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej oraz z przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie, a także z prywatnych zbiorów Elżbiety Pendereckiej.
Ekspozycja, zorganizowana przez Bibliotekę Jagiellońską i Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, czynna będzie do 15 kwietnia.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ aszw/