Przez wiele lat twórczej działalności zachwycała Pani swym barwnym, otulającym głosem – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście gratulacyjnym z okazji 75. urodzin piosenkarki, kompozytorki i autorki tekstów piosenek Haliny Frąckowiak.
"Od początku kariery Pani wyjątkowa charyzma, urok sceniczny i kunszt wykonawczy zachwycały publiczność i słuchaczy. Mogli oni poznać Artystkę obdarzoną wieloma talentami, niezwykle wszechstronną o iście renesansowej naturze — piosenkarkę, kompozytorkę, autorkę tekstów" - napisał Gliński w liście opublikowanym na stronie MKiDN. Przypomniał, że Frąckowiak reprezentowała polską piosenkę na koncertach w większości krajów Europy, w Australii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
"Przez wiele lat twórczej działalności zachwycała Pani swym barwnym, otulającym głosem. Znakomite umiejętności wokalne, nieprzeciętna osobowość oraz niespotykana wrażliwość ukazywały się we wzruszających interpretacjach i popularnym repertuarze" - ocenił szef resortu kultury.
"Gratulując wspaniałych sukcesów dotychczasowej pracy artystycznej, nie sposób nie wspomnieć o utworach takich jak +Papierowy księżyc+, +Napisz proszę chociaż krótki list+, +Bądź gotowy dziś do drogi+, +Tin Pan Alley+ czy +Anna już nie mieszka tu+, które weszły do kanonu rodzimej piosenki" - czytamy w liście. Gliński ocenił, że "ich aktualne wciąż przesłanie oraz głębia znaczeń sprawiają, że do dziś pozostają w żywej pamięci odbiorców, przekazując uniwersalną mądrość o świecie ludzkich spraw i emocji".
"Wśród licznych przejawów Pani pracy twórczej znaleźć można nie tylko piosenki wydane na kilkunastu albumach płytowych, ale także nagrania radiowe, recitale telewizyjne z repertuarem rozrywkowym i poetyckim, prezentacje teatralne, jak choćby wystawione przez Teatr Muzyczny w Gdyni oratorium +Kolęda Nocka+ z librettem Ernesta Brylla do muzyki Wojciecha Trzcińskiego czy też wykonywane wspólnie z Alicją Majewską i Andrzejem Zauchą +Kolędy i pastorałki+ w opracowaniu Włodzimierza Korcza" - napisał wicepremier.
Zaznaczył, że "wspominając szereg osiągnięć będących Pani udziałem, wymienić należy również liczne nagrody wręczone na najważniejszych krajowych i międzynarodowych festiwalach piosenki, w tym przyznaną podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu nagrodę Polskiego Radia i Telewizji, Złotą Płytę Polskich Nagrań za całokształt dokonań artystycznych, III nagrodę na Festiwalu w Rostocku, czy Złoty Mikrofon Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej".
Halina Frąckowiak jest piosenkarką, kompozytorką i autorką tekstów piosenek. Ukończyła Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zadebiutowała w 1963 r. na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie znalazła się w finałowej "złotej dziesiątce". Występowała m.in. z gdańską grupą Tony, poznańskim zespołem Tarpany oraz jako solistka, pod pseudonimem Sonia Sulin, z warszawską grupą Drumlersi. W 1969 r. została wokalistką Grupy ABC Andrzeja Nebeskiego, wraz z którą dokonała licznych nagrań płytowych oraz dla archiwum Polskiego Radia. W 1971 r. rozpoczęła karierę solową. Doskonaliła swoje umiejętności wokalne u Wandy Wermińskiej i Alicji Barskiej. Koncertowała z czechosłowackim zespołem Blue Efect.
W latach 70. i 80. współpracowała ze Zbigniewem Hołdysem i grupą Perfect, Józefem Skrzekiem i zespołem SBB, hardrockową grupą Hokus i jazz-rockowym zespołem Spisek. W 1978 r. utworzyła własną grupę Heam.
Zrealizowała recitale telewizyjne z repertuarem rozrywkowym i poetyckim w OTV w Łodzi, Warszawie, Katowicach i Poznaniu, m.in.: "Idę dalej", "Lekcja natchnienia", "Jak mnie widzi mój mąż", "Śpiewa Halina Frąckowiak", "Największe przeboje", "Spotkanie z gwiazdami", "Taki powrót". W 1993 r. Frąckowiak otrzymała złotą płytę Polskich Nagrań za całokształt działalności artystycznej.
Za swoje osiągnięcia artystyczne w 2018 r. została uhonorowana Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/