W Muzeum Zamkowym w Malborku otwarto wystawę fotografii wieloletniego pracownika placówki i architekta Macieja Kilarskiego pt. „Ruiny i odbudowa w obiektywie Macieja Kilarskiego”.
W środę po południu w Muzeum Zamkowym w Malborku (w Łaźni Infirmerii na Zamku Średnim) otwarto wystawę "Ruiny i odbudowa w obiektywie Macieja Kilarskiego". Dyrektor muzeum Janusz Trupinda powiedział, że pretekstem do otwarcia wystawy są stuletnia rocznica urodzin Kilarskiego, jak i 25 lat od wpisania Muzeum Zamkowego w Malborku na listę światowego dziedzictwa kultury Unesco.
Dyrektor Trupinda odczytał list od wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, w którym ten podkreślił, że Maciej Kilarski dzięki swojej wieloletniej służbie zamkowi stał się legendą tego miejsca.
Maciej Kilarski był architektem, historykiem architektury, muzealnikiem, konserwatorem zabytków, rysownikiem oraz fotografem. Urodził się w 1922 r. w Poznaniu, a zmarł w 2003 r. w Gdańsku. Jest uznany za powojennego pioniera badań nad architekturą zamku w Malborku. Piastował funkcje asystenta, adiunkta, kustosza, a następnie kuratora ds. architektury i konserwacji zamku w Muzeum Zamkowym w Malborku w latach 1961-1991. W latach 50. XX wieku na zlecenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku Jana Borowskiego brał udział w inwentaryzowaniu zrujnowanych kamieniczek gdańskich i pełnił nadzór nad odgruzowaniem kościoła zamkowego i kaplicy św. Anny w Malborku.
Właśnie z lat 50. i 60. pochodzą jego fotografie Gdańska, Elbląga i Malborka, które są zaprezentowane na otwartej wystawie. Kilkadziesiąt pokazanych zdjęć przedstawia m.in. zrujnowane kamieniczki, zburzony zamek krzyżacki i jego odbudowę, odbudowę Ratusza Głównego Miasta Gdańska oraz montaż posągu Neptuna na fontannie. Na wystawie, poza zdjęciami zrujnowanego Gdańska, Malborka i Elbląga, można obejrzeć aparaty fotograficzne Kilarskiego. (PAP)
Autor: Krzysztof Wójcik
kszy/ aszw/