Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli za symboliczną złotówkę odwiedzić 26 instytucji kultury na Mazowszu. Taką decyzję podjął samorząd województwa, a jego zarząd przeznaczył na realizację projektu 6 mln zł. To środki, które wyrównają przychody instytucji kultury.
W ramach programu "Za złotówkę do muzeum i teatru" pierwszych chętnych uczniów po Muzeum Mazowieckim w Płocku, gdzie znajdują się m.in. największe w Polsce zbiory secesji i art deco, oprowadził w piątek marszałek Adam Struzik - poinformował mazowiecki urząd marszałkowski.
Celem projektu, jak podkreślono w informacji samorządu Mazowsza, jest to, aby instytucje kultury, podległe marszałkowi województwa, stały się bardziej dostępne dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawcą programu jest Ludwik Rakowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
"Zarząd województwa na realizację programu przeznaczył 6 mln zł. Środki wyrównają utracone przychody instytucji kultury" - zaznaczono w komunikacie. Jak wyjaśnił urząd marszałkowski, do udziału w programie władze Mazowsza zapraszają uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych - by móc skorzystać z "promocyjnej" ceny szkoła powinna wysłać zgłoszenie o chęci udziału do wybranej przez siebie instytucji kultury. Formularz zgłoszenia będzie dostępny na stronie www.mazovia.pl oraz na stronach instytucji kultury.
Według marszałka Mazowsza, ideą programu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego regionu i zachęcenia młodzieży do odwiedzania muzeów i teatrów. "Ten program to również pomoc dla mazowieckich uczniów, którzy z powodów finansowych nie mogą sobie pozwolić na zwiedzanie muzeów czy chodzenie do teatru" – powiedział Struzik, cytowany w informacji mazowieckiego urzędu marszałkowskiego.
W programie biorą udział wszystkie marszałkowskie instytucje kultury, a jest ich na Mazowszu aż 26. Wśród placówek dostępnych dla dzieci i młodzieży za symboliczną złotówkę są m.in. Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Warszawska Opera Kameralna w Warszawie, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie i Muzeum Niepodległości w Warszawie, a także Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wraz z Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach.
"Dla muzealnika nie ma wspanialszej sytuacji niż odwiedziny dziecka w muzeum. Gdy nasze progi przekracza roześmiana grupa przedszkolaków czy zaciekawiona klasa szkoły podstawowej, wiemy, że za chwilę +zadziała muzeum+, nasi goście poznają historię Płocka i regionu, wejdą w świat sztuki, przekonają się, że muzea mogą być miejscem fascynującej przygody i bezpośredniego kontaktu z pamiątkami naszej przeszłości" - powiedział dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj.
Jak zauważył mazowiecki urząd marszałkowski, nowy program samorządu tego województwa to także szansa na promocyjne zwiedzenia instytucji kultury oddalonych od miejsca zamieszkania uczniów, a tym samym możliwość poznania nowych miejsc na mapie kulturalnej regionu i skorzystania z różnorodnych propozycji kulturalnych, w tym wzięcia udziału np. w lekcjach muzealnych.
"Z nowej oferty samorządu Mazowsza szkoły będą mogły korzystać do końca roku" - zaznaczył urząd marszałkowski. (PAP)
mb/ dki/