Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej otwarto we wtorek na terenie Muzeum Zamkowego w Malborku.
Uroczystość otwarcia ośrodka, który powstał w Przyziemiu Centrum Konferencyjnego Karwan na terenie Muzeum Zamkowego w Malborku odbyła się we wtorek z udziałem dyrektora gdańskiego oddziału IPN dr Pawła Warota oraz dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku prof. Janusza Trupindy.
"Przystanek Historia jest takim miejscem, gdzie opowiemy o historii, naszej działalności ale jest to również miejsce, gdzie mogą się spotkać mieszkańcy Malborka i regionu" - powiedział podczas otwarcia dyrektor Warot.
Przypomniał, że w połowie maja IPN otworzył Przystanek Historia w Elblągu. "Chcemy stworzyć sieć przystanków, szczególnie na terenie gdańskiego oddziału IPN" - wyjaśnił.
Centrum IPN w Malborku ma być miejscem przybliżających historię Polski podczas konferencji, spotkań autorskich i tematycznych oraz wydarzeń rocznicowych. Swoje pasje mają rozwijać w nim amatorzy historii, uczniowie, studenci, naukowcy czy świadkowie minionych wydarzeń.
Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku podkreślił, że muzeum "ma do wypełnienia misję" i zależy mu na edukacji historycznej w pełny zakresie: "od średniowiecza aż po czasy nowożytne".
Dodał, że Centrum jest potrzebne mieszkańcom miasta i regionu. Zaznaczył, ze w ramach Przystanku Historia będzie realizowana nie tylko "edukacja przez wielkie +E+, a więc w postaci prelekcji, wykładów, debat historycznych, (…) ale to będzie też ta edukacja podstawowa".
Dyrektor gdańskiego oddziału IPN zapowiedział, że we współpracy z nauczycielami, dyrektorami szkół średnich i pomorskim kuratorium oświaty powstaną klasy pod patronatem IPN.
"Przewodniczących klas patronackich będziemy chcieli poprosić do rady przy IPN, w ramach projektu IPN Młodych" - powiedział. Wyjaśnił, że IPN zamierza wykorzystać zapał i pomysły młodych ludzi, by "zastanowić się w jaki sposób dotrzeć do najmłodszych".
Poza uroczystym otwarciem Centrum Edukacyjnego IPN odbyły się: panel naukowy oraz prezentacja wystawy "+Jedynie prawda jest ciekawa+. Dziedzictwo Józefa Mackiewicza".(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ pat/