Pańskie sukcesy są efektem kunsztu artystycznego, znakomitego warsztatu oraz codziennej, systematycznej pracy – pisze wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński do Lecha Łotockiego w liście gratulacyjnym z okazji 75. urodzin aktora.
"Od pięciu dekad zachwyca Pan wyjątkowym talentem i niebanalnymi wcieleniami na deskach polskich scen. (…) Pańskie sukcesy są efektem kunsztu artystycznego, znakomitego warsztatu oraz codziennej, systematycznej pracy" – podkreślił w cytowanym w czwartek na stronie resortu liście gratulacyjnym minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
"Lech Łotocki ma na swoim koncie liczne, wybitne kreacje na deskach polskich teatrów, na dużym i małym ekranie, a także w wielu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia" - przypomniano na stronie. Występował w teatrach Polskim i Nowym w Poznaniu oraz w Zespole Teatralnym Janusza Wiśniewskiego. Od 1996 r. jest zawodowo związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie.
W bogatym dorobku teatralnym Łotockiego na uwagę zasługują kreacje w takich spektaklach jak: "Wacława dzieje" w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, "Turoń", "Cmentarze" czy "Jezioro Bodeńskie" w reżyserii Izabelli Cywińskiej, "Emigranci", "Życie jest snem", "Diabeł" w odsłonie Wojciecha Szulczyńskiego, "Bachantki" i "Burza" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, "Między nami dobrze jest", "2020: Burza" w reżyserii Grzegorza Jarzyny, "Weź, przestań" oraz "Szewcy.u.bram" w reżyserii Jana Klaty czy w przedstawieniach Janusza Wiśniewskiego m.in. "Koniec Europy", "Życie jest cudem", "Panopticum a'la Madame Tussaud".
Na swoim koncie - jak wskazano na stronie - ma także liczne kreacje w spektaklach Teatru Telewizji, gdzie wśród wielu należy wymienić role takie jak: Błazen w produkcji "Mindowie" w reżyserii Bernarda Forda-Hanaoki, Brat Mateo w "Ciemności kryją ziemię" i Bobrowski w przedstawieniu "Wysocki" w reżyserii Izabelli Cywińskiej, Brzechajło w "Bziku Tropikalnym" Grzegorza Horsta D'Albertisa, Wywoływacz w "Woyzecku" Laco Adamika, zaś za rolę w spektaklu "Fotoplastikon" Krzysztofa Bizio otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Teatru Telewizji Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w 2006 r.
Łotocki jest również autorem licznych kreacji w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Szeroka publiczność mogła podziwiać go m.in. w filmach takich jak: "Ojciec" w reżyserii Jerzego Hoffmana, "Kto wierzy w bociany" Heleny Amiradżibi i Jerzego Stefana Stawińskiego, "Gracze" Ryszarda Bugajskiego, "Wiedźmin" Marka Brodzkiego, "Wino truskawkowe" Dariusza Jabłońskiego, "Moja Angelika" Stanisława Kuźnika, "Na koniec świata" Magdaleny Łazarkiewicz, "Bogowie" Łukasza Palkowskiego czy "Smoleńsk" Antoniego Krauze, a także w popularnych serialach: "Gdańsk 39", "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy", "Ekstradycja", "Plebania", "Tak miało być", "Kryminalni" czy "Na dobre i na złe".
W 2015 r. aktor został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2021 r. – Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis". (PAP)
akn/ aszw/