W wileńskim ratuszu w poniedziałek otwarto wystawę „Tytus Brzozowski. 12 miast”. To cykl akwarel namalowanych przez artystę w ramach współpracy z Instytutem Polonika. Wystawa od kilkunastu miesięcy prezentowana jest w różnych miastach świata.
Ekspozycja autorstwa tego architekta i akwarelisty jest projektem realizowanym w ramach Programu MKiDN Kultura Inspirująca, którego celem jest promocja na arenie międzynarodowej najbardziej wartościowych zjawisk polskiej kultury.
„Prezentując w Wilnie wystawę Tytusa Brzozowskiego chcemy pokazać mieszkańcom Litwy, że ludzi o polskich korzeniach oraz obiekty historycznie powiązane z Polską, a nawet szerzej - z Rzeczpospolitą Obojga Narodów, można znaleźć właściwie w każdym zakątku świata — od Chicago po Szwajcarię” — wskazuje ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska.
Według Instytutu Polonika „powstanie każdego obrazu było długotrwałym i wielowymiarowym procesem twórczym”. Wystawa prezentuje 12 nieoczywistych wizji miast z różnych części świata. Jest tu również Wilno, które, jak mówi Tytus Brzozowski „na obrazie płynie przez zielone łąki, okrętem zrobionym”.
Kluczowym elementem obrazu wileńskiego stała się Ostra Brama. Jak zaznacza architekt, „zależało mi na uzyskaniu efektu, w którym Panna Święta naprawdę zaświeciłaby złotym blaskiem”. Wśród bohaterów obrazu są też Adam Mickiewicz, Czarny Anioł - wizytówka Starej Rossy. Jest też wieleńskie popiersie Stanisława Moniuszki oraz rzeźba Anioła z dzielnicy Zarzecze.
„Wilno od zawsze zachwyca swym kształtowanym przez wieki pięknem, jest bardzo zadbane i eleganckie. Każde odwiedziny w tym mieście są dla mnie wielkim przeżyciem” – podkreśla autor obrazu.
Wystawa „Tytus Brzozowski. 12 miast” w Wilie będzie prezentowana do 27 października br. Cykl malarski „12 miast” do tej pory prezentowany był w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie, w Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago, Muzeum Polskim w Rapperswil i w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ mal/