2 tys. osób obejrzało w ciągu pierwszych dwóch tygodni od otwarcia wystawę rzeźb Anisha Kapoora w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Placówka już w tej chwili może mówić o dużym sukcesie frekwencyjnym.
Agnieszka Filipowska z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku powiedziała PAP, że od 1 października muzeum odwiedziło 2 tys. osób. "Ogromne zainteresowanie obserwujemy zwłaszcza w weekendy. Na wystawę przyjeżdża do nas około 600-700 osób" – podkreśliła Filipowska. Dodała, że prezentacja rzeźb Anisha Kapoora przebiła pod względem frekwencji na wernisażu inne duże wystawy organizowane w Orońsku w poprzednich latach, m.in. pokazy rzeźb Tony’ego Cragga czy Henry’ego Moore’a.
Wystawa rzeźb Kapoora w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest pierwszym w Polsce pokazem jednego z wybitnych mistrzów współczesnej rzeźby. Artysta sam zaproponował prace, które chciał pokazać w przestrzeni orońskiego centrum. Dzieła pochodzą z lat 1997–2018. Dziewięć kamiennych rzeźb prezentowanych jest w Muzeum Rzeźby Współczesnej. Są to potężne, opracowane rzeźbiarsko bloki kamienne wykonane z granitu, marmuru, wapienia oraz onyksu.
"To prezentacja stricte rzeźbiarska – wybitny przegląd rzeźby kamiennej oraz niezwykłej piękności naturalnych materiałów, z których zostały one wykonane" – podkreśliła kuratorka wystawy Dorota Monkiewicz. "Abstrakcyjne, ale zarazem biomorficzne formy Kapoora odzwierciedlają jego zainteresowanie zmysłową cielesnością obłych i wijących się powierzchni, prześwitów i pustek" – zauważyła kuratorka.
Trzy obiekty wyeksponowane w Oranżerii rozwijają tę samą problematykę w materiałach miękkich i plastycznych – wosku i żywicach. W pracach Past Present Future (2006) i Gethsemane (2013) Kapoor używa niezwykłego odcienia intensywnej czerwieni, kojarzącej się z malarstwem Marka Rothko lub krwią, lub też indyjskimi przyprawami. "Czerwień ta jest znakiem rozpoznawczym artysty w równym stopniu, co jego najczarniejsza czerń" – podkreśliła Monkiewicz. Wystawa czynna będzie do 12 lutego.
Anish Kapoor urodził się w Bombaju w 1954 roku, od 1973 roku mieszka i pracuje w Londynie, gdzie studiował sztukę. Uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych artystów swojej generacji, a międzynarodową sławę przyniosły mu monumentalne rzeźby, z których wiele stało się punktami orientacyjnymi czy symbolami znanymi na całym świecie.
Najbardziej znanym dokonaniem Anisha Kapoora jest stutonowa "Cloud Gate" z 2006 roku w Millenium Park w Chicago. "Cloud Gate" uważana jest za jedno ze szczytowych osiągnięć w zakresie rzeźby w przestrzeni publicznej, a zarazem reprezentuje główne cechy twórczości Anisha Kapoora: rozmach realizacyjny, perfekcję techniczną, nowatorstwo technologiczne i zainteresowanie iluzją optyczną.
Anish Kapoor tworzy abstrakcyjne formy wykonane w najrozmaitszych materiałach: kamieniu, nierdzewnej stali, pigmencie, drewnie, żywicach, plastiku, cemencie. W swoich pracach używał także tkaniny.
Artysta reprezentował Wielką Brytanię na Biennale Sztuki w Wenecji w 1990 roku, gdzie zdobył prestiżową nagrodę Premio 2000, przyznaną przez międzynarodowe jury. Otrzymał również Turner Prize (1991) oraz Praemium Imperiale (2011). Od pierwszej połowy lat 80. jego prace wystawiane są w prestiżowych miejscach na całym świecie. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ dki/