Przełożeni wyżsi zakonów męskich, żeńskich, kontemplacyjnych i instytutów świeckich biorą udział w dwudniowym Sympozjum Czterech Konferencji Życia Konsekrowanego, które we wtorek rozpoczęło się na Jasnej Górze. W Polsce żyje ponad 30 tys. osób konsekrowanych.
Podobne spotkania odbywają się co trzy lata, zawsze w innym miejscu – podało biuro prasowe częstochowskiego sanktuarium. Sympozjum towarzyszą słowa: "Formowanie serca do bycia świadkiem Ewangelii". Na program Sympozjum składają się liczne konferencje, poświęcone m.in. modlitwie czy potrzebom świeckich w Kościele.
Bp Andrzej Przybylski, który jest delegatem episkopatu ds. powołań, podczas mszy św. ingerującej spotkanie podkreślał, że ewangelizacja nie jest "opcją ani dodatkiem", ale najważniejszym zadaniem. „Macie być obecnością Chrystusa w świecie, bo po to jesteście powołani. Ewangelizacja to wielkie żniwo, to czas zbierania plonów" - przekonywał hierarcha.
Jak podaje Biuro Prasowe Jasnej Góry, w Polsce żyje ok. 30,3 tys. osób konsekrowanych. Największą grupę wśród nich stanowią siostry ze zgromadzeń czynnych. W Polsce działa ponad 100 żeńskich zgromadzeń zakonnych o bardzo zróżnicowanej liczebności (od kilkunastu do ok. tysiąca osób). Reprezentowane są one w Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.
W 2021 r. w klasztorach należących do konferencji klauzurowej żyło 1198 mniszek, a do Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich w Polsce należały 32 instytuty. Polska ma ponad 10,7 tys. zakonników w 59 zgromadzeniach i zakonach reprezentowanych w Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich.(PAP)
Autor: Krzysztof Konopka
kon/ mir/