30 koncertów w Polsce i 30 za granicą złoży się na trasę koncertową laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Zwycięzca Konkursu wystąpi z orkiestrami w Europie, w krajach Azji, obu Ameryk i Afryki.
Jak poinformowali w środę organizatorzy 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, na trasę koncertową laureatów 16. Konkursu składa się 30 koncertów w Polsce i 30 za granicą. Jak podano, „zainteresowanie finalistami Konkursu sprawia, że lista ta ciągle się wydłuża”.
W Europie zwycięzca Konkursu wystąpi z orkiestrami w Niemczech, Francji, Czechach, Bułgarii, Czarnogórze, Chorwacji, Słowenii, Estonii, Łotwie i Litwie. Zagości również w krajach Azji, obu Ameryk i Afryki. Odwiedzi sale koncertowe w Europie i na świecie, takie jak Salle Gaveau w Paryżu, National Concert Hall w Taipei, Seoul Art Center, Muziekgebouw Eindhoven czy też Akademia Liszta w Budapeszcie.
„Bardzo się cieszymy, że dzięki współpracy z agencją SONORA możemy otworzyć nowy rozdział w historii Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego” – podkreśliła dyrektor 16. Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego Karolina Kaźmierczak.
Dodała, że program trasy laureatów jest imponujący. „Mamy nadzieję, że koncerty, które się na nią składają, będą początkiem wielkiej kariery naszych zwycięzców” – wskazała.
Stanisław Suchora z koordynującej trasę agencji SONORA zaznaczył, że współpraca z jednym z najważniejszych konkursów skrzypcowych na świecie to zaszczyt dla agencji.
„Cieszymy się, że możemy przyczynić się do tego, by Konkurs Wieniawskiego miał jeszcze szerszy niż dotąd rezonans, a jako rodowici Poznaniacy, z tym większą przyjemnością współpracujemy ze świetną ekipą Towarzystwa Wieniawskiego” – wskazał.
Mikołaj Bylka-Kanecki z agencji SONORA zaznaczył, że koordynacja trwającej ponad rok trasy trójki Laureatów Konkursu Wieniawskiego „to prawdziwa łamigłówka i wyzwanie dla naszej agencji”.
„Jednocześnie czujemy ogromną dozę inspiracji płynącej z perspektywy współpracy z jego młodymi uczestnikami. Taka skala przedsięwzięcia jest możliwa dzięki partnerom. Znakomite instytucje z Polski i całego świata zdecydowały się dołożyć swoją cegiełkę. Razem mamy nadzieję, że trasa będzie nagrodą, która sprawi ogromną radość samym Laureatom, jak i publiczności” – powiedział.
Koncerty są nagrodami pozaregulaminowymi 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego rozpoczął się w Poznaniu 7 października. W konkursowych zmaganiach wystartowało 31 skrzypków z całego świata, w tym sześcioro muzyków z Polski. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowanych zostało łącznie 15 muzyków m.in. z Chin, Japonii i Stanów Zjednoczonych. W drugim etapie jedynym reprezentantem Polski był Wojciech Niedziółka.
Decyzją jury do trzeciego, finałowego etapu zakwalifikowanych zostało sześcioro uczestników: Hana Chang (Japonia/Singapur/Stany Zjednoczone), Jane Hyeonjin Cho (Korea Południowa), Meruert Karmenowa (Kazachstan), Hina Maeda (Japonia), Qingzhu Weng (Chiny), oraz Dayoon You (Korea Południowa). Przesłuchania finałowe, podczas których uczestnikom towarzyszy Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyr. Łukasza Borowicza, rozpoczęły się we wtorek. Nazwiska laureatów mają zostać ogłoszone w nocy z czwartku na piątek.
Gala wręczenia nagród i koncert laureatów odbędzie się w piątek w Poznaniu. 23 października w Warszawie odbędzie się II Koncert Laureatów. Pula nagród regulaminowych w konkursie wynosi 115 tys. euro. Zdobywca I nagrody otrzyma 50 tys. euro.
Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.
Konkurs Wieniawskiego jest najstarszym istniejącym i jednym z najbardziej prestiżowych konkursów skrzypcowych na świecie, jest też jedną z najważniejszych polskich marek kulturalnych.
Rywalizacja młodych skrzypków odbywa się co pięć lat. Tym razem, za sprawą pandemii i w związku z przeniesieniem Konkursu Chopinowskiego na 2021 rok, poznański konkurs odbywa się po sześcioletniej przerwie.
Tegoroczny konkurs jest rekordowy pod względem liczby zgłoszeń. Do preselekcji zgłosiło się ponad 220 skrzypków z 30 krajów. By wystartować w rundzie preselekcyjnej, skrzypkowie nie mogli mieć więcej niż 31 lat. Eliminacje, z uwagi na COVID-19, odbyły się na podstawie przesłanych nagrań: od kandydatów wymagano prezentacji czterech utworów, bez montażu i obróbki dźwiękowej. Jury wyłoniło 41 najlepszych instrumentalistów, którzy zostali zaproszeni do udziału w pierwszym etapie konkursu.
Ostatecznie w Poznaniu zaprezentowało się 31 młodych wykonawców: 6 Polaków, 6 Japończyków, 4 Chińczyków, 4 obywateli Korei Południowej, 3 Niemców, a także reprezentantów Stanów Zjednoczonych, Austrii, Holandii, Francji, Kazachstanu i Szwajcarii. Wśród nich w przeważającej większości są kobiety – 20 skrzypaczek. Najmłodszy z uczestników konkursu ma 16 lat, a najstarszy 29.
Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie odbywa się przy wsparciu samorządów Wielkopolski i Poznania.
Konkurs im. Wieniawskiego to najstarszy międzynarodowy konkurs skrzypcowy na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1935 r. w Warszawie. Drugi z kolei zorganizowano po 17 latach, w 1952 r. w Poznaniu. Od tamtej pory konkurs odbywa się w stolicy Wielkopolski co pięć lat. Wśród laureatów nagród i wyróżnień przyznanych na przestrzeni lat byli m.in. Ginette Neveu, Dawid Ojstrach i Ida Haendel.(PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ pat/