Kilkadziesiąt referatów naukowych poświęconych zagadnieniom związanym z cmentarzami, dyskusje i prezentacje znalazły się w programie dwudniowego (20 -21 października) Interdyscyplinarnego Kongresu Badań nad Cmentarzami, który rozpoczął się w Warszawie.
„Cmentarz był i jest jednym z najważniejszych miejsc w mieście, a także miejsc, które mają dla nas specjalne znaczenie. Historii, sztuce, przyrodzie, prawu dokumentacji cmentarzy cywilnych i cmentarzy wojennych poświęcony jest nasz kongres. Osobne miejsce ma w nim sekcja poświęcona badaniom nad cmentarzami żydowskimi, cmentarzami wojennymi czy pracom archeologicznym” – powiedział PAP pomysłodawca Kongresu Bartłomiej Gutowski, historyk i krytyk sztuki, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Wśród planowanych wydarzeń jest panel dyskusyjny pt. „Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych – aspekty prawne i jej znaczenie dla ochrony cmentarzy” organizowany przez Instytut Historii Sztuki UKSW oraz Instytut Nauk Prawnych UKSW. W jego ramach zaprezentowane zostaną m.in. dwa projekty rządowy i społeczny.
Zagadnienia prawne – jak zaznacza Gutowski - odgrywają obecnie szczególną rolę, przygotowywana jest ustawa cmentarna. „Podczas kongresu chcemy podjąć dyskusję zarówno z Wojciechem Labudą Pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci oraz profesorem Tadeuszem Zielińskim z Inicjatywy społecznej (Nie)zapomniane cmentarze” – zapowiada inicjator Kongresu.
„Chcemy zastanowić się nad rozwiązanymi prawnymi, jak i wpływem zmieniających się przepisów na ochronę zabytkowych cmentarzy – mówi Gutowski, który od lat zajmuje się tematyką ochrony i konserwacji nekropolii, zwłaszcza na dawnych Kresach. "To właśnie zrozumienie tego jak w wielu różnych perspektywach funkcjonuje cmentarz jest dla nas najważniejsze. Zaprosiliśmy też przedstawicieli organizacji społecznych, mamy nadzieję wspólnie podyskutować o sukcesach ale i problemach związanych z opieką nad cmentarzami” - zaznacza Bartłomiej Gutowski.
W ramach kongresu zorganizowane zostały dwie wystawy „Cmentarz Bajkowa w Kijowie” przygotowana przez Instytut Polonika oraz „Cmentarz prawosławny w Stanisławowie na Mazowszu w fotografii Jacka Łagowskiego” przygotowana przez Fundację Akcja Kultura.
Program Kongresu - https://kongrescmentarze.sztuka.edu.pl/wp-content/uploads/2022/10/cmentarze-program.pdf
Kongres odbywa się w dniach 20-21 października na Uniwersytecie kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Kampus Młociny, ul. Wóycickiego 1/3, bud 21 (Auditorium Maximum). (PAP)
Autorka: Anna Bernat
abe/