Od dziesięcioleci jawi się pan jako artysta wszechstronny, obdarzony wieloma talentami i poszukujący inspiracji w różnych obszarach – pisze wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński do artysty Ryszarda Klisowskiego, który w sobotę obchodzi 85. urodziny.
Ryszard Klisowski należy do pierwszych twórców muzyki elektroakustycznej, wykorzystujących w swoich utworach, obok tradycyjnych instrumentów, środki multimedialne i elektroniczne, w tym live electronics. Klisowski jest też autorem poezji sonorystycznej. Niektóre z jego wierszy wykorzystywano jako warstwę utworów wokalno-instrumentalnych oraz obrazów filmowych - wynika z informacji MKiDN.
Z okazji urodzin artysty minister kultury wystosował do niego list, który opublikowano w sobotę na stronie resortu kultury i dziedzictwa narodowego. Gliński napisał, że kieruje do artysty wyrazy uznania za dotychczasową działalność kompozytorską i pedagogiczną, istotnie wpływającą na rozwój polskiej muzyki nowej oraz kształtowanie kolejnych pokoleń jej twórców i pasjonatów.
"Od dziesięcioleci jawi się pan jako artysta wszechstronny, obdarzony wieloma talentami i poszukujący inspiracji w różnych obszarach. Unikalny język wypowiedzi twórczej krystalizuje się nie tylko w dziełach kompozytorskich, ale również w utworach poetyckich. W obu dziedzinach na pierwszy plan wysuwa się fascynacja brzmieniem – to właśnie kolorystyka i sonoryzm stanowią punkt wyjścia dla innowacyjnej, eksperymentalnej i nowatorskiej drogi, jaką przebył pan w poszukiwaniu indywidualnego sposobu ekspresji artystycznej, stając się prekursorem rodzimej muzyki elektroakustycznej" - napisał Gliński.
Szef MKiD podkreślił, że twórczość Klisowskiego wyróżnia swoboda w posługiwaniu się multimediami, a także obecność w przestrzeni za sprawą stosowanych efektów wizualnych, dzięki którym percepcja dzieła nabiera wielowymiarowej głębi.
Gliński przypomniał, że interdyscyplinarnym zapleczem do realizacji projektów fonograficznych, koncertów i spektakli audiowizualnych Klisowskiego stała się powołana z inicjatywy tego artysty Grupa Muzyki Eksperymentalnej GEMEL, której działalność konkretyzowała się we współpracy z podmiotami z dziedzin teatru i sztuki wizualnej, w tym z Teatrem Mimu „Gest”, Ośrodkiem Teatralno-Plastycznym „Centrum Światła”, Teatrem Instrumentalnym „K&K” w Wiedniu czy z Teatrem Polskim we Wrocławiu.
"Formacja poszczycić się może licznymi prawykonaniami, które oklaskiwało audytorium międzynarodowych festiwali muzyki nowej" - zaznaczył Gliński.
Wspominając szereg osiągnięć solenizanta, nadmienił również jego wkład w formowanie kolejnych pokoleń twórców muzyki.
"Jako wykładowca, a następnie profesor Akademii Muzycznej we Wrocławiu, stworzył pan dla studentów innowacyjną platformę do specjalizacji w kompozycji elektroakustycznej, opartą o dwuletnie Studium Muzyki Eksperymentalnej. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielił się Pan również w innych ośrodkach w Austrii i Holandii oraz podczas sesji naukowych, dotyczących problematyki muzyki współczesnej" - czytamy w liście wicepremiera.
Ryszard Klisowski urodził się 29 października 1937 r. Jest absolwentem czterech kierunków studiów muzycznych w obszarach kompozycji, teorii muzyki, gry na skrzypcach oraz prowadzenia zespołów wokalnych i instrumentalnych w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu.
Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana na konkursach w kraju i za granicą, w tym: w Konkursie Kompozytorskim im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, Międzynarodowym Konkursie Muzyki Eksperymentalnej SIMC w Wiedniu czy Międzynarodowym Konkursie Muzyki Komputerowej w Seulu. W latach 80.otrzymał dwie najwyższe nagrody: I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Pantomimy w Sofii jako kompozytor, współautor spektaklu Teatru Mimu GEST pt. „Próby” z muzyką elektroakustyczną oraz Grand Prix za „Łuck-Holocaust” na organy i perkusję podczas konkursu towarzyszącego XXII Legnickim Dniom Muzyki Kameralnej i Organowej - wynika z informacji podanych na stronie MKiDN.(PAP)
szz/ itm/