14 listopada 1896 roku w krakowskim Teatrze Miejskim odbył się pierwszy na ziemiach polskich pokaz filmów za pomocą kinematografu braci Lumiére. Z okazji 126. rocznicy tego wydarzenia krakowskie kina studyjne przygotowały dla widzów program darmowych wydarzeń.
"Trwająca w ubiegłym roku pandemia nie pozwoliła nam na uczczenie 125. rocznicy pierwszego pokazu na ziemiach polskich, dlatego rok później, już w bezpiecznych warunkach, zapraszamy wszystkich do Krakowa, by zanurzyć się w wygodnym fotelu i na chwilę cofnąć do początków XX wieku" - przekazało Kino pod Baranami, które wraz z innymi kinami studyjnymi w Krakowie bierze udział w akcji "Gorączka kinowa".
W ramach świętowania Stowarzyszenie Kin Studyjnych przygotowało na niedzielę seanse filmów niemych z muzyką na żywo, pokazy dokumentów o początkach kina, panel dyskusyjny, spacer śladami pierwszych projekcji i warsztaty dla dzieci.
"Zaczniemy od spaceru rocznicowego śladami pierwszej projekcji, dowiemy się jak zmieniała się kinowa mapa Krakowa" - zapowiadają organizatorzy.
Spacer rozpocznie maraton filmowy, podczas którego odwiedzać będzie można kolejno kina studyjne - Sfinks, Kijów, Mikro Kika, Kino Pod Baranami, Agrafka, Paradox - gdzie odbywać się będą projekcje z muzyką na żywo, pokazy dokumentów o początkach epoki, prelekcje i dyskusje.
"W ciągu niemal 10-godzinnej wyprawy kinowej zaprezentujemy widzom m.in. pierwszy film, który powstał na ziemiach polskich - +Pruska Kultura+, holenderskie trawelogi z przełomu XIX i XX wieku a także wybierzemy się na filmowy spacer po starym Krakowie. Nie zabraknie także seansów rodzinnych najsłynniejszych komików początku XX wieku, których wyczyny niezmiennie budzą salwy śmiechu: Georgesa Méliesa, Charliego Chaplina i Bustera Keatona. Zainteresowanym - dzięki fantastycznemu dokumentowi dyrektora festiwalu w Cannes Thierry’ego Frémaux – przybliżymy sylwetki pionierów kinematografii Bracia Lumiere. Najmłodszych zaprosimy na warsztaty +Od maszynek optycznych do pierwszych pokazów kinowych+" - dodają organizatorzy.
Na 14 listopada zaplanowano również panel dyskusyjny "Gorączka kinowa. O początkach pewnej opoki", podczas którego historycy filmu – red. Maria Malatyńska, prof. Paweł Sitkiewicz oraz prof. Marcin Adamczak – przybliżą widzom zjawiska towarzyszące pierwszym pokazom filmowym.
Natomiast do końca listopada w foyer kina Kijów będzie można zwiedzać wystawę pt. "O początkach pewnej epoki" zawierającą afisze i fotografie z pierwszych pokazów filmowych w Krakowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny, a wejściówki można odebrać w kasach kin.(PAP)
autorka: Julia Kalęba
juka/ aszw/