Rok 2023 będzie nosił imię Pawła Kleckiego – kompozytora i jednego z najwybitniejszych dyrygentów XX wieku, urodzonego w Łodzi - zadecydowali w środę łódzcy rajcy. Wniosek w tej sprawie złożyło Muzeum Miasta Łodzi, a poparła go Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów.
Rada Miejska w Łodzi przegłosowała w środę uchwałę, zgodnie z którą rok 2023 będzie nosił imię Pawła Kleckiego – kompozytora i jednego z najwybitniejszych dyrygentów XX wieku, urodzonego w Łodzi. Wniosek z inicjatywą w tej sprawie złożyło Muzeum Miasta Łodzi, a pomysł wsparła Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
"W przyszłym roku przypada 50. rocznica śmierci oraz 123. rocznica urodzin Pawła Kleckiego. Nie mogliśmy życzyć sobie piękniejszego wyróżnienia, by uczcić pamięć o tej wybitnej postaci" – podkreśliła dyrektorka Muzeum Miasta Łodzi Magda Komarzeniec.
Jak dodała, łodzianom znane są nazwiska wybitnych osobistości pochodzących z ich miasta, takich jak Artur Rubinstein, Julian Tuwim, Aleksander Tansman. Mało kto jednak wie, że z Łodzią związany był także jeden z najwybitniejszych dyrygentów ubiegłego wieku – Paweł Klecki. Dlatego w roku, któremu będzie on patronował, muzeum planuje m.in. otwarcie wystawy czasowej opowiadającej o twórczości artysty i szereg wydarzeń towarzyszących, które pokażą twórcze dokonania Kleckiego oraz łódzkie wątki jego biografii. Zostaną one zainaugurowane w marcu specjalnym koncertem poświęconym jego twórczości.
Z kolei rektor Akademii Muzycznej Elżbieta Aleksandrowicz zaznaczyła, że uczelnia pielęgnuje związki muzyki z miastem, poprzez realizację inicjatyw wydawniczych, naukowych i artystycznych, m.in. wydała publikację "Muzyka nieutracona. Kameralistyka fortepianowa Pawła Kleckiego". Postać oraz kompozycje Pawła Kleckiego są też obecne w programach konferencji, sympozjów i koncertów.
Paweł Klecki (1900–1973) urodził się w Łodzi i podobnie jak Aleksander Tansman oraz Artur Rubinstein zrobił międzynarodową karierę muzyczną. Klecki wraz z Tansmanem byli instrumentalistami w pierwszym historycznym składzie Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej, która dała początek Filharmonii Łódzkiej.
Z wykształcenia Paweł Klecki był skrzypkiem, kompozytorem i dyrygentem, to właśnie w tej ostatniej dziedzinie spełniał się najbardziej. Nauki pobierał w Polsce, Niemczech i we Włoszech. Na stałe osiadł w Szwajcarii. Tam też podjął współpracę m.in. z Orkiestrą Szwajcarii Romańskiej w Genewie. Prowadził koncerty w Anglii, Włoszech, Ameryce Północnej i Południowej. Zmarł nagle podczas próby z Królewską Orkiestrą Symfoniczną w Liverpoolu.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ dki/