Datowany na koniec XI - początek XII wieku naszyjnik odkryty w podlaskiej miejscowości Czarna Wielka - jest styczniowym zabytkiem miesiąca Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Można go oglądać w instytucji do końca roku.
Akcja "Zabytek miesiąca" została zapoczątkowana w Muzeum Podlaskim w ubiegłym roku, ma przybliżać historię przedmiotów ze zbiorów, których na co dzień nie można oglądać. Eksponaty prezentowane są w głównym holu głównej siedziby muzeum - w Ratuszu w Białymstoku; zmieniają się co miesiąc.
W styczniu prezentowany jest średniowieczny druciany naszyjnik z Czarnej Wielkiej, gm. Grodzisk. Do muzeum przekazano go jako dar. Według relacji jego znalazcy - podaje Muzeum Podlaskie - pochodzi z cmentarzyska z grobami w obudowach kamiennych.
"Naszyjnik wykonano z dziesięciu drutów skręconych parami, które następnie owinięto wokół siebie. Stanowi on masywną obręcz, która uformowana została w taki sposób, aby jej przednia część prezentowała się najokazalej, miała największą średnicę. Końce drutów wlutowano w srebrne sztabki, które rozklepano w taśmy, zwężające się ku końcom" - opisuje naszyjnik muzeum. Podaje, że jedno z zakończeń naszyjnika zwinięto w rurkowate uszko, koniec drugiego jest odłamany; natomiast od zewnątrz taśmy ozdobiono ornamentem kreskowanych linii.
Jak informuje muzeum, ozdoby tego typu znane są z terenów Słowiańszczyzny zarówno wschodniej, jak i zachodniej. "Przeważnie stanowią elementy skarbów, rzadziej znajdowane są na cmentarzyskach" - podała instytucja.
Na co dzień naszyjnik znajduje się w zbiorach działu archeologii Muzeum Podlaskiego.
Akcja "Zabytek miesiąca" jest prowadzona w muzeum od września 2021 roku i ma zwiększyć popularność muzeum wśród zwiedzających i zachęcać do zwiedzania placówki. Pierwszym eksponatem była ceramiczna plakieta z wizerunkiem twarzy Józefa Piłsudskiego, datowana na lata 30. ubiegłego wieku. W kolejnych miesiącach - m.in. przedwojenna figura fajansowa "Niedźwiedź", srebrna lampa chanukowa z 1875 roku, ikona Matki Bożej Pocieszenia z ok. 1500 roku i radio z getta w Bielsku Podlaskim.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku to największa taka instytucja w regionie; jest placówką kultury prowadzoną przez samorząd województwa. W skład muzeum wchodzi siedem jej oddziałów, to m.in. Muzeum Ikon w Supraślu i muzeum w zabytkowej synagodze w Tykocinie. Nowym oddziałem ma być powstające muzeum w Okopach, upamiętniające pochodzącego z tej wsi ks. Jerzego Popiełuszkę.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ dki/