Dużym zainteresowaniem cieszy się możliwość zwiedzania Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku z przewodnikiem, dlatego placówka zdecydowała, że taka możliwość będzie nie tylko w niedziele w marcu, ale również w kwietniu – z wyjątkiem Wielkanocy.
Taką formę zwiedzania muzeum rozpoczęło w marcu. W niedzielne przedpołudnia do muzeum przychodzą osoby indywidualne, które chcą posłuchać opowieści pracowników muzeum o wystawie, eksponatach, historiach osób deportowanych na Sybir, a nie na przykład zwiedzać wystawę z audioprzewodnikiem.
"Nasi pracownicy znają doskonale ekspozycję, niektórzy z nich uczestniczyli w jej tworzeniu" - wyjaśnia kierująca działem wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru Monika Szarejko. "Wszyscy oni przeszli takie samo szkolenie i egzamin, jakich wymagamy od certyfikowanych przez nas przewodników zewnętrznych" – zaznaczyła Szarejko w komunikacie muzeum.
Pierwsze takie zwiedzanie odbyło się na początku marca. Bilety wyprzedano. "Miło było przekonać się, że nasz pomysł spotkał się z takim odzewem (...) Wśród zwiedzających tamtego dnia pojawili się także potomkowie Sybiraków" - podkreśla cytowany w komunikacie pracownik Muzeum Pamięci Sybiru Paweł Kalisz, który oprowadzał wtedy gości po wystawie.
Chętni do takiego zwiedzania muzeum mogą zgłaszać się o bilety do tej placówki. Niedzielne zwiedzania zaplanowano na 2, 16, 23 i 30 kwietnia.
W swojej docelowej siedzibie, Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku oficjalnie otwarto 17 września 2021 r. Główną ideą powstania tej placówki jest upamiętnianie, badanie, dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy o losach zesłanych na Syberię. Muzeum jest placówką nowoczesną, narracyjną, opowiadającą o losach deportowanych poprzez nagrane relacje, wspomnienia, pamiątki od Sybiraków i ich rodzin. W Muzeum jest ok. pięciu tysięcy eksponatów. Placówka prowadzi także działalność naukową. (PAP)
autorka: Izabela Próchnicka
kow/ dki/