Jacek Lusiński i Szymon Augustyniak zostali laureatami, przyznanych po raz pierwszy, Nagród Gildii Scenarzystów Polskich – za scenariusz filmu „Śubuk”. W kategorii scenariusz serialu fabularnego doceniono Kaspra Bajona i Kingę Krzemińską za „Wielką wodę”.
Nazwiska laureatów opublikowano w poniedziałek na facebookowym profilu Gildii Scenarzystów Polskich i w materiałach prasowych. Jak przypomniano, celem wyróżnień jest "wzmocnienie pozycji scenarzystek i scenarzystów na rynku audiowizualnym", a także podniesienie świadomości dotyczącej tej profesji.
Nagroda w kategorii scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego trafiła do Jacka Lusińskiego i Szymona Augustyniaka za "Śubuka". To opowieść o matce samotnie wychowującej autystycznego chłopca, która walczy o reformę polskiego systemu edukacji.
Oprócz Lusińskiego i Augustyniaka szansę na zwycięstwo mieli: Filip Kasperaszek i Anna Kazejak ("Fucking Bornholm"), Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski ("IO"), Maciej Kraszewski ("Johnny") oraz Marek Baranowski ("Noc w przedszkolu").
W kategorii scenariusz serialu fabularnego uhonorowano Kaspra Bajona i Kingę Krzemińską za "Wielką wodę", której akcja rozgrywa się w 1997 r. we Wrocławiu nawiedzonym przez potężną falę powodziową.
Obok Bajona i Krzemińskiej do nagrody nominowani byli: Jacek Lusiński i Szymon Augustyniak ("Minuta ciszy"), Marta Szymanek i Piotr Szymanek ("Odwilż"), Dorota Trzaska ("Pewnego razu na krajowej jedynce") oraz Krzysztof Rak ("Powrót").
Gildia przyznała również Nagrodę za Całokształt Twórczości. Otrzymał ją Maciej Karpiński, scenarzysta, wiceprezydent Federacji Scenarzystów Europejskich, a także autor powieści, książek o teatrze i filmie. Karpiński ma na swoim koncie scenariusze m.in. do "Nastazji" Andrzeja Wajdy, "Cudu purymowego" Izabelli Cywińskiej, "Różyczki" Jana Kidawy-Błońskiego oraz serialu "Osiecka". W 2005 r. został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".
Nagroda Specjalna powędrowała do radcy prawnego, specjalisty z zakresu prawa autorskiego, prawa kultury, mediów i filmu Dominika Skoczka, który od 2012 r. jest związany ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich oraz Związkiem Autorów i Producentów Audiowizualnych, a od 2018 r. jest dyrektorem ZAPA. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ pat/