Historia i działalność ks. Franciszka Blachnickiego są tematem wystawy, którą będzie można obejrzeć od poniedziałku na placu przed Kościołem Akademickim KUL w Lublinie. Jej otwarciu towarzyszyć będzie prezentacja publikacji okolicznościowej poświęconej twórcy Ruchu Światło-Życie.
W przesłanym przez Katolicki Uniwersytet Lubelski komunikacie zwrócono uwagę, że Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki jest jedną z postaci, które obok św. Jana Pawła II i bł. Stefana kard. Wyszyńskiego wywarły największy wpływ na polski Kościół w okresie komunizmu. Podkreślono, że twórca Ruchu Światło-Życie był również naukowcem i wykładowcą KUL.
„Obszar jego pracy naukowej obejmował zagadnienia pedagogiki chrześcijańskiej, katechetyki, teologii pastoralnej i liturgiki. Współtworzył Instytut Teologii Pastoralnej KUL, a przy nim Lubelski Zespół Liturgistów oraz Instytut Formacji Pastoralno-Liturgicznej” – dodano.
W ostatnich dniach Instytut Pamięci Narodowej ogłosił, że śmierć ks. Franciszka Blachnickiego w 1987 r. nastąpiła na skutek zabójstwa poprzez podanie ofierze śmiertelnych substancji toksycznych. Rektor KUL odnosząc się do tej informacji podkreślił, że to bardzo ważny fakt dla procesu beatyfikacyjnego prowadzonego w jego sprawie.
„Postępowanie śledczych wykazało, że ks. Blachnicki był ofiarą systemu komunistycznego. Jego inicjatywy formacyjne, m.in. Ruch Światło-Życie, były niewygodne dla reżimowych władz, ponieważ kształtowały młodzież w duchu wolności, poszanowania praw człowieka i chrześcijańskiego systemu wartości” – wskazał cytowany w komunikacie rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Historia życia i działalność ks. Franciszka Blachnickiego będzie tematem nowej wystawy, którą będzie można obejrzeć od poniedziałku na placu przed Kościołem Akademickim KUL w Lublinie. Jej otwarciu towarzyszyć będzie prezentacja publikacji okolicznościowej poświęconej twórcy Ruchu Światło-Życie, autorstwa Grażyny Wilczyńskiej. Ekspozycja została przygotowana we współpracy KUL i Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.
Po wojnie był represjonowany przez władze komunistyczne - od lat 50. XX wieku do nagłej śmierci w 1987 roku w Carlsbergu w Niemczech był obiektem szykan i inwigilacji, które miały ograniczyć zasięg jego oddziaływania na polskie społeczeństwo.
Ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987) był założycielem i duchowym ojcem Ruchu Światło-Życie - jednego z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II - oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Był wieloletnim wykładowcą teologii na KUL. Walczył z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, trafił do KL Auschwitz.
Po wojnie był represjonowany przez władze komunistyczne - od lat 50. XX wieku do nagłej śmierci w 1987 roku w Carlsbergu w Niemczech był obiektem szykan i inwigilacji, które miały ograniczyć zasięg jego oddziaływania na polskie społeczeństwo. Departament I MSW PRL umieścił w Carlsbergu wśród współpracowników ks. Blachnickiego agentów, w tym o pseudonimach "Yon" i "Panna", wykonujących ofensywne zadania wywiadowcze na rzecz PRL-owskiego wywiadu na terenie Niemiec, które polegały między innymi na ścisłej inwigilacji kapłana oraz podejmowaniu działań zmierzających do destrukcji podejmowanych przezeń przedsięwzięć.
Od 1995 r. prowadzony jest proces beatyfikacyjny w sprawie ks. Franciszka Blachnickiego.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/