46 kolejnych zabytków zostało w 2022 r.. wpisanych do rejestru zabytków w województwie podlaskim – podsumowała w środę na konferencji prasowej wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz. To głównie obiekty ruchome, np. ołtarze, ale i kilka budynków.
"Co roku około 50 obiektów staramy się wpisać do rejestru zabytków, czyli objąć najwyższą ochroną konserwatorską" - mówiła dziennikarzom prof. Dajnowicz.
38 z tych zabytków stanowią tzw. obiekty ruchome, głównie obrazy z kościołów i cerkwi, ołtarze. To np. trzy ołtarze z kościoła parafialnego pw. Św. Stanisława Męczennika w Dąbrowie Białostockiej, ołtarz Trójcy Świętej oraz mensa z kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Nowej Pawłówce, tabernakulum z kościoła pw. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dąbrowie Białostockiej, ołtarz boczny z tabernakulum i obraz Matki Bożej Różańcowej ze Św. Dominikiem wraz z ramą z kościoła pw. Św. Jakuba Apostoła w Bakałarzewie.
Prof. Dajnowicz powiedziała, że do rejestru trafiła polichromia z kościoła św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Szczepankowie, w której to świątyni trwają obecnie różne liczne prace.
Do rejestru zabytków trafił także np. dźwig obrotowy na platformie kolejowej z Muzeum Kolejnictwa w Czeremsze i monstrancja z kościoła pw. zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Dobrzyniewie Kościelnym, ale też np. kościół parafialny pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kuczynie, cmentarz w Zabłudowie i mozaika - barwna abstrakcja w Białymstoku autorstwa Antoniego Szymaniuka.
Konserwator poinformowała, że ochroną w formie wpisu do ewidencji zabytków objęto 30 obiektów i stanowisk archeologicznych. Taką ochroną objęto np. dom z II połowy XIX w. przy ul. Antoniuk Fabryczny 3 w Białymstoku, ogrodzenie cmentarza gettowego przy ul. Żabiej w Białymstoku, cmentarz staroobrzędowców w Białogórach. Do ewidencji wpisano także stanowiska archeologiczne m.in w Trzciance, Knyszewicach, Gajownikach, Pieńkach, w Jeglińcu, Drohiczynie, Brańsku, Wojszkach Kolonii i Jasionówce.
Jak co roku w ostatnich latach konserwator przyznała także dotacje, które są dofinansowaniem prac remontowo-konserwatorskich. Łączna suma tych dotacji to 2,2 mln zł. Wsparcie dostały 44 projekty.
"Są to najczęściej prace ratownicze, budowlane, prace konserwatorskie". "Oczywiście, sakralne obiekty przeważają (...), ponieważ najwięcej zabytków to są właśnie obiekty sakralne, zarówno katolickie jak i prawosławne - uzyskują u nas wsparcie - ale także obiekty, które nie są obiektami sakralnymi" - powiedziała Dajnowicz.
Dotacje były np. przeznaczone na bieżące konserwacje zewnętrznych elementów zdobniczych w Pałacu Branickich w Białymstoku (w 2022 r. były to schody, balustrady), czy dalsze remonty Dworu Lutosławskich w Drozdowie koło Łomży.
Konserwator podała, że wniosków o dotacje wpływa na ogólną kwotę ok. 10-11 mln zł i cieszą się one dużym zainteresowaniem.(PAP)
autorka: Izabela Próchnicka
kow/ dki/